Recenze
 

 

Mylný pocit
    Měl jsem pocit, že jsem někde přečetl nebo zaslechl, že Larry Niven by měl být autorem, který píše skvělé knížky. Asi mám blbé pocity. Tahle knížka je jen dobrá. Nápad je skvělý, ale zpracová-ní se mi příliš nelíbí. Je takové vyprávěcí, plyne v klidném tempu až do konce, bez nějakých větších výkyvů, nenutí čtenáře hltat řádky. Každopádně je ale lepší než u Světa Ptavvů.
    Do sluneční soustavy přiletěla po mnoha stoletích letu loď s Protektorem. Protektoři jsou vyšším stádiem jedné rasy a jejich úkolem je chránit své svěřence nižšího stádia, Paky. Vazby mezi stádii jsou tak silné, že zahynou-li chráněnci, zahyne i Protektor, pokud nenajde nový smysl života v ochraně jiné skupiny. Protektor Phssthpok přišel v neustálých válkách o své svěřence, ale podařilo se mu najít v knihovně odkaz na skupinu Paků a Protektorů, kteří podnikli dlouhý let mimo svou domovskou soustavu. Vydal se za nimi a ocitl se v naší soustavě. Setkal se s Asteroiďanem Jackem Brennanem, zajal ho a přistál s ním na Marsu. za nimi se vypravil první mluvčí politické sekce vlády Asteroidů Nick Sohl v doprovodu Lucase Garnera, známého z předešlé Nivenovy knihy Svět Ptavvů. Ti už ale jen vyzvedli Brennana, přeměněného na Protektora po požití Stromu života, hlízy, kterou původní Protektor, nyní Brennanem zabitý, přivezl s sebou. Protektor totiž zjistil, že lidstvo potomky hledaných Paků a měl v úmyslu rozšířit Strom života na Zemi a změnit tak lidskou civilizaci. V tom mu právě Brennan, který přeměnou získal schopnosti Protektorů, zabránil a utekl. Minuly de-sítky let a několika pozemšťanům a asteroiďanům se přihodila stejná příhoda. V pátrání po původci se pozemšťan Roy Truesdale spojil s asteroiďankou Alicí a vydali se hledat Brennana v kosmu. Našli ho a dozvěděli se, že k sluneční soustavě míří další lodě Protektorů a hrozí mnohem větší nebezpečí než při návštěvě původního Protektora, protože životní prostor si přilétající Cizinci budou chtít získat válkou. Těhotná Alice se musela vrátit, ale Brennan s Royem se vydali vstříc průzkumným lodím Protektorů a zničili je. Tím získali čas, aby na planetě Home začali organizovat obranu proti blížícímu se konvoji. Roy pochopil, že Brennan chce kolonisty Home proměnit na Protektory a využít jejich snahy chránit spřízněné lidstvo. To se Royovi nelíbilo a Brennana zabil. Jenže už bylo pozdě a virus obsažený ve Stromu života už účinkoval. A Roy ho přenesl i na několik obyvatel Home a Brennanův záměr tak stejně dokonal. Mírumilovná planeta Home tak získala Protektory, které nebylo nutné přesvědčovat o nebezpečí a kteří se začali připravovat na obranu.
* * * VP Larry Niven-Protektor, United Fans-Poutník 96

 

Další Conanovina
    Už prošedivělý král Aquilonie Conan má dvanáctiletého syna. Ve čtyřech samostatných příbězích bojují proti úkladům čaroděje Thoth-Amona, který už Conanovi zkřížil cestu a doplatil na to. Nyní je zpátky v plné síle a chce se pomstít. Samozřejmě se mu to nedaří a Conan jej v příbězích pronásledu-je na jih, až ho v posledním konečně zabije. Je příjemné, že autoři nenatáhli jednotlivé příběhy do samostatných knih a že využili několikrát možnost odkázat se na již vyšlé příběhy, protože tak Conan z Aquilonie jednoznačně zapadá do celého cyklu. Taky je zajímavé, že Conan je zde líčen už jako starší a dokonce s rodinou. Obálka dobrá v již zaběhlé úpravě Poutníka, styl dobře odkoukaný od Howarda, není zde ani mnoho moderních slov, jejichž použití mi vadí například u knihy Richarda Evanse Conan a nesmrtelný a která by ve fantasy podle mě neměla být. To ale zkusím prodiskutovat při nějaké příležitosti s překladate-lem panem Kantůrkem, jaký má na to názor.
* * * * VP L.Sprague de Camp a Lin Carter - Conan z Aquilonie, United Fans - Poutník 1996

 

Sargasová planeta
    Z pohledu nováčka vesmírných letů je líčena výprava na planetu Limba, kterou posádka Sluneční královny, člen Obchodní Aliance, získala ve veřejné dražbě. Planeta je zajímavější, než se dá z pruhů země spálené radioaktivitou soudit. Posádku si najme archeolog, který chce na planetě hledat artefakty Předků. I posádka spoléhá na nález nějakých zajímavých pozůstatků. Po přistání se parta archeologů odtrhne, ale už jsou v podezření, že nejsou tím, za koho se vydávají. Taky nejsou. Hlavní hrdina v průzkumné misi spolu s několika kolegy objeví pozoruhodné zařízení, dostane se do boje s domorodci i s pašeráky a piráty, kteří ovládli planetu a zařízení zanechané zde předky používají k stahování kosmických lodí na povrch, kde se jich zmocňují. Zlo je po zásluze potrestáno, hrdina je hrdinštější. Posádka si přijde na své peníze. Jen se nedozvíme, co s domorodci. Asi to, co s Indiány. Knížka pro jedno přečtení. Nechybí zajímavé nápady, ale jsou zapracovány v příběhu, který se podobá spoustě dalších a třeba také trochu Marku Stoneovi. Dobře odvedená práce bez atmosféry.
* * 1/2 VP Andre Norton - Sargasová planeta, IŽ 1996

 

Duplikátor
    Vynález duplikátoru změní vývoj společnosti. Nejlépe si žijí ti, kteří získají co nejdříve co nejvíce otroků a tak se Spojené státy propadají do otrokář-ství. Příběh asi osmdesát let po vynálezu popisuje mladý Dick Jones, syn jednoho z otrokářů, který je poslán na výcvik do hlavního „města“ Eagles. Po pár problé-mech se konečně zařadí do společnosti. Roste v něm ale nejasný pocit nespokojenosti a tak si ho vytipují vzbouřenci jako svého spojence. Převrat vypukl a otroci v Eagles pobili své pány. Jones se k nim přidal. Jenže když se výsadkové jednotky z ostatních měst zmocnily znovu Eagles, podařilo se Jonesovi předstírat, že se zachránil náhodou. Jeho budoucnost pána je zase jasná. Děj sice nějak plyne, ale hrdina jím prochází, jako by se ho to netýkalo doopravdy. zabije v souboji, zachrání život, zavraždí důstojníka při trestné výpravě a jeho chování a pocity jsou pořád tak nějak nevěrohodné. Zkrátka spotřební věc.
* * VP Damon Knight - Duplikátor, IŽ 1996

 

Maladie
    Lebky předků Dva magií a silou obdaření muži mají najít Zrno času. Musí přitom porazit kouzelníka, který posiluje svou moc získáváním lebek.
    Skřet z Březového ostrova Zlý skřet pozve do vylidněného města Birke výpravy žoldnéřů, aby je zmátl a z jejich smrti čerpal magickou sílu. Jedna výprava ale ví, jak ho porazit a vrátit sílu bohovi.
    Smradlavá práce - Zdatný bojovník na sebe bere podobu mladíka a jede se utkat s hrozným drakem sužujícím celý kraj.
    Sörgethergeft Hrabě získá ve své výpravě za dvěma smaragdy do svých služeb nemrtvého. V místě nálezu ale nemrtvý nachází život a spolu se zmrtvýchvstavší čarodějnicí chystají zlo.
    Lovec čarodějnic Láska lovce čarodějnic k čarodějnici ohrožující planetu je nutně nešťastná. U nás už jednou vyšlo, tuším v Ikarii.
    Suong Krásný princ si vysní dívku, ale aby ji viděli i ostatní, musí dát svou krásu skřetovi. Narozdíl od pohádek zde zlo zvítězí.
    Maladie Sapkovski píše lépe než ostatní. Nebo se to jenom zdá? Hrdina Morholt, součást legendy o Tristanovi a Isoldě vytváří vlastní legendu. Jezdci ve vánici Ani kouzla mágů nezabrání nespravedlivému zabíjení pro moc.
    Dům čarodějnice z kopce Pohádka o současném klukovi, který chtěl kouzly přivolat svého tátu z cest, a čarodějovi, který je už hodně nešikovný.
    Homunculus Mirabilis Homunkulové přivolaní díky Smaragdové desce Herma Trismegista mají být spasiteli lidstva. zase to nevyjde.
    Nejdůležitější na světě Příběh podle Kedrigerna o čaroději, který zabrání zničení království.
    Tvrz tří studní Invazi na cizí planetu se nedalo zabránit. Lidé zvítězili. Ale po letech se objeví meč Aerskjoll a z podrobených domorodců spadne prokletí, které bránilo vzít do rukou zbraně. A pak...
    V podstatě se příspěvky kvalitou neliší od prací našich autorů fantasy, ale vypadá to líp, než onehdy Sagou vydaná sbírka. Tematicky některé povídky trochu vyčnívají. Doplněno stručnými informacemi o autorech. Občas jsem narazil na místo s nepochopitelným zvratem nebo spojením. Na vině může být ale jak autor, tak překladatel, neposoudím.
* * * VP polští autoři - Maladie, Leonardo 1996

 

Jak jsem se nudil!
    Probudila se v posteli s kočkou a mužem. Kdo? No přece Maureen Johnsonová , hrdinka románu R.A.Heinleina z roku 1987. Nevíte, kdo je Maureen Johnsonová ? Jedná se matku Lazara Longa - Heinleinovy nejoblíbenější románové postavy. Pokud patříte k nekritickým příznivcům pana Heinleina a jeho historie paralelních vesmírů, pak je tato kniha perfektním doplňkem Vaší knihovny. Pokud ne, tak pro Vás tu něco mám. V knize Číslo bestie Lazar Long zachraňuje svojí matku před smrtí a přenese ji do budoucnosti. Tato událost se zde odehraje také, ale problém je v tom, že až na straně 389 (kniha jich má 437). Veškerý text před touto stranou se týká života Maureen Jonhsonové od jejích asi deseti do sta roků. Poté, co dojde k přemístění v čase, Maureen omladí, ta zburcuje všechny přítomné a vyrazí společně k záchraně jejího otce - Iry Johnsona. Ta se jim samozřejmě podaří a žijí šťastně až do smrti. Tuto knihu ani nebudu hodnotit, to ať si udělá každý sám. Mohu ale klidně napsat, že kdybych neslíbil recenzi, byla by to myslím třetí SF kniha, kterou bych nedočetl. A že jinak čtu mimo Ledovky, Marka Stonea a Dragonlance úplně všechno.
* Vladimír Melzer R.A.Heinlein - Až za západ slunce plout, Classic And 1996

 

Smrt a hlad
    V Asii se objeví virus, který napadá rýži. Rostlina hnědne a umírá. Vědci v Americe objeví jiný vir, který ten původní oslabuje a ničí. Problém je v tom, že existuje ještě jeden kmen viru, který napadá všechny trávy a nejenom rýži. Všechny trávy - to znamená i kukuřici a všechny druhy obilí. Po celém světě se začíná šířit hlad. V Anglii se vláda chystá na velká místa svrhnout atomové bomby, aby zredukovala počet obyvatel. John Custance se svou ženou Ann a jeho přítel Roger se svou manželkou se vydávají za Johnovým bratrem na venkov. David totiž vlastní farmu ležící v údolí obklopeném skalami, které by se dalo v případě útoku dalších hladových lidí úspěšně bránit. Na útěku z Londýna přiberou ještě obchodníka se zbraněmi a výborného střelce Pirrieho i s jeho ženou. Nastává boj o jídlo a o život. Do údolí se nakonec za cenu smrti Pirrieho a Davida dostanou. zajímavé je sledovat proměnu Johna Custance. On je architekt, kterého vždy velmi šokoval cynismus jeho přítele Rogera. Postupem času se ale stává mnohem cyničtějším a tvrdším. Je vůdcem skupiny a stává se z něj klanový náčelník nebo spíše hradní pán jako ve feudalismu (i se svými podanými). začínají od něj mít odstup nejbližší přátelé, žena i děti.
* * * 1/2 Vladimír Melzer John Christopher - Smrt trávy, Najáda 1996

 

Zeměplocha
    Stejně jako na Sekáče, těšil jsem se po absolvování čtení Jana Kantůrka i na další „Zeměplochu“. Už Soudné sestry byly skvělé a další dobrodružství tří čarodějek není jiné. Tentokrát Magráta zdědila (vlastně zbabila) hůlku kmotry sudičky a dostala s ní zároveň jeden velký úkol - vydat se na dalekou cestu a zabránit sňatku zeměplošské Popelky s princem. Při putová-ní jí pochopitelně doprovází Stařenka Oggová i Bábi Zlopočasná. Zkuste jim koneckonců něco zakázat. Určitě dosáhnete opaku. Legrace i nápadů je zde zase spousta. Krásná scéna je například ta, ve které Bábi hraje karty, nebo scéna při slavnosti býků nebo rozhovor s dřevorubcem v lese. Objeví se spousta narážek na zvyky jednotlivých zemí, jejichž ekvivalenty najdete i na Zeměploše. Hodně narážek mi zřejmě uniklo, protože neznám příslušné zvyky nebo literární originály, ale aspoň narážku na jednu Tolkienovu postavu jsem si vychutnal. A svou roličku má tady i Smrť! Vládkyně daleké země, kam nakonec tři čarodějky dorazily, je jako posedlá po pohádkových příbězích a díky zrcadlové magii se jí daří život podaných upravovat tak, aby se pohádkové příběhy staly skutečností. Proti jednomu z těch příběhů jde Magráta. Naštěstí není sama a ještě získá další spojenkyni. Víc neprozradím, i když nejde snad ani tak o příběh, jako o jazyk a nápady.
* * * * 1/2 VP Terry Pratchett - Čarodějky na cestách, Talpress 1996

 

Pěkně mě ošidili.
    Koupil jsem si tuhle knížku v domnění, že jde o druhý díl Války s Chtorr. Dočkal jsem se zklamání. Hned trojího.
    Zklamání prvé. Tato knížka není pokračováním skvělé Války s Chtorr.
    Zklamání druhé. Tato knížka není skvělá.
    Zklamání třetí. Tato knížka má pokračování. Lidmi geneticky vytvoření Dragoni a hlavně Phaestoři, zvaní Upíři se stali krutými vládci přesídleného lidstva. V příběhu sledujeme několik hrdinů, kteří tvoří skupinu, která se stane hrozbou pro nadvládu Upírů. Nemám chuť přibližovat děj podrobněji, spíš jen zhodnotím. Dějová linka je roztříštěná. V některých knížkách se rozděluje a zase spojuje, ale tady se autorovi nepodařilo z téhle metody nic získat. Naopak. Jednotlivé kousíčky jsou tak rozházené, že plynulost pořád něco narušuje. Děj klopýtá přes nezáživné odstavce (je opravdu nemožné číst 3/4 strany s výčtem typů lidí obývajících vesmírný přístav Thoska-Roole, zvlášť když to není nijak funkční). Autor v nepravou chvíli začne něco vysvětlovat, politické intriky jsou tak strašně nevěrohodné a nezajímavě podané (jaký rozdíl například oproti sérii Nadace!), charaktery postav jsou příliš jednoduché (ale ve stylu, který jen závidí jednoduchosti Conana), pár zcela zbytečných odboček. Po překladatelské stránce zřejmě taky nic moc. Jako příklad - narazil jsem na spojení "lidský chlapec ženského pohlaví". Spousta spojení je přinejmenším podivná a nelogická "Postřílí vás jako smradlavý vši" "hromada zůstala vděčně zakrytá"). Nelogičností je v ději spousta. Tvrdí se, že Upíři jedí jen předtrávenou potravu, vzápětí se mluví o krvi, mozku a játrech, ale na konci klidně žerou lidi zasyrova. Jak může být hlavním zdrojem potravy Upírů lidské maso, když je to zakázáno Chartou říše? Ačkoliv se v Chartě několikrát připomíná zákaz požívat vnímající bytosti jako jídlo, ještě v době, kdy by se měl zákaz formálně dodržovat, hlavní zlačka má jako dar určený ke konzumaci myslící a mluvící tzv. štěňata. (Z nichž jedno je pak schopné bleskurychle použít zcela neznámou zbraň a cíleně zastřelit nebezpečného protivníka - taky pěkná blbost.)
    Hlavním problémem knížky je v podstatě nevěrohodnost a nesrozumitelnost. Pořád mi něco nesedělo, pořád takový ten pocit, že je to nějak divné, pořád jsem si musel uvědomovat, kdo je kdo, co dělá a kam se pohybuje. Naštve i to, že knížka nemá konec. Končí uprostřed děje a nikde se nedozvíte, jestli bude pokračování nebo jestli si máte konec dopsat sami. Ono stejně není v knížkách Classicu kam, protože na některých stránkách dělí okraj od horního okraje textu pouhopouhé dva a půl milimetru. Autor obálky zřejmě z knížky přečetl jednu stránku a kresba je nepatřičná. zadní strana obálky taky stojí za to. "kdysy" se asi píše jinak a "smrtící Moktarský Dragoni jsou životní jen napůl? Nevěrohodné (a k tomu opožděné) je i vysvětlení, proč a jak došlo k přestěhování lidstva k jiným hvězdám. zajímal by mne proces, kterým se Upíři dostali k moci, ale to se nedozvíte. Snaha poděsit čtenáře Upíry je trapná. Snad se ani nedá věřit, že jde o autora, který napsal skvělou Válku s Chtorr.
* * VP David Gerrold-Pod očima boha, ClassicAND 96

 

Jednou větou

Fred Saberhagen - První kniha mečů Atlas chladných zbraní.
John Wyndham - Pavučina Kyberpank z prostředí Internetu
Terry Pratchett - Sekáč Příručka pro snadný nákup z druhé ruky.
David Gerrold - Pod očima boha Reklamní spisek - řasenky, oční stíny, tužky na obočí Margaret Astor.
John Christopher - Smrt trávy Druhé vydání popisu trávicího procesu hovězího dobytka.
S.Jackson, I.Livingstone - Vesmírný zabiják Nedovedete si představit, co s vámi udělá průjem ve stavu beztíže.
Robert A. Heinlein - Až za slunce západ plout Námořnická básnická sbírka.

 
k obsahu ZA 14
k Recenzím
ke Zbraním Avalonu