Vyrabujte dětičkám knihovničku!

Karel Šlajsna

 

    

    Úžasné objevy na nás čekají doslova na každém kroku. Již několikrát jsem názorně ukázal, jak podnětné je znovu zkoumat staré mýty pod novým zorným úhlem. Tak byly v mnoha předmětech poznány pravěké létající prostředky, baterie, kondenzátory, tištěné spoje atd. Zájmu se těší i pohádky, u kterých bylo také nalezeno, jak ještě poznáme, racionální jádro. Takovým klasickým příkladem mohou být třeba čerti. My v Čechách je máme zafixované jako mírně naivní a přihlouplá dobro-tiska. Jinde jsou hroziví a chmurní - to podle národní nátury. Z popisu víme, že se jednalo o rohaté, kulhající bytosti (což se přičí-talo kopytu) s kravskými ocasy, plnící za úplatu lidem jejich přání. Je zajímavé, že po celém světě je tento základní popis stejný a nese se celými dějinami.
    I na prehistorických kresbách se objevují bytosti s jakýmisi růžky či anténkami. Dr. L. Souček nadhodil svého času teorii, že by se mohlo jednat o mutanty, kteří po blíže neurčitém celosvětovém kolapsu potře-bovali přídavné orgány krvetvorby. Druhou možností je, že takto byli označování jedinci obdaření mimosmyslovým vnímáním. Obě tyto domněnky je nutno odmítnout, protože čím hlouběji sestupu-jeme do minulosti, tím výrůstky vypadají techničtěji a teprve v poz-dějších dobách, kdy lidé již neměli s originálem kontakt, se mění v rohy. Tak tedy anténky! Pátrejme dál. Kolíbavá chůze je vlastní všem strojům, které nemají gyrokompas (a na tehdejších „cestách“ to muselo být ještě markantnější). Ocas by mohl být třetí vyrovnávací nohou nebo zemněním, případně obojím.
    Abych čtenáře příliš nenapínal, namísto bytosti toužící po lidské duši se nám tu zjevuje elektronický, pohyblivý stroj, plnící lidem přání. Zkrátka nějaký víceúčelový robot. Jejich záporná prezentace může mít původ v tom, že poté co jejich tvůrci zmizeli, roboti se stali neovladatelnými a občas docházelo k poruchám s fatálními následky (viz případ jejich možného prapotomka Golema).
    Rýsuje se také řešení velmi zapeklitého problému, který pravověrní archeoastronautici obcházejí po špičkách. Hypotetičtí mimozemšťani jsou totiž zpodobňováni jednou v těžkých skafandrech, jindy jen v lehkých overalech. Stěží bychom si mohli také představit, že by „synové boží vcházeli k dcerám lidským a plodili s nimi syny“, jak se píše v Genesis, ve skafandru. Nepomůže ani výmluva, že se jednalo o umělé oplodnění, neboť tato činnost je popisována nebo zobrazována zcela jednoznačně. Ovšem v momentě, kdy si představíme astronauta doprovázeného robotem, můžeme si otazník škrtnout.
    Tak vidíte, vážení čtenáři, jak jsme se dostali od čerta Matyse až k mimozemšťanům. Jiným příkladem je třeba pohádka o Sněhurce, kde v roli kouzelného zrcadla byl systémovou analýzou téměř jistě rozpoznán nějaký komunikátor s obrazovkou. Dnes už ovšem nelze zjistit další podrob-nosti, jelikož toto zařízení bylo v pohádce používáno velice jednoúčelovým způsobem.
    Další vzpomínky na dávno zapomenuté technologie představuje Dlouhý, Široký a Bystrozraký. Tady se podařilo poznat, že v případě Bystrozrakého šlo o nějakou laserovou zbraň opatřenou kvalitní zaměřovací technikou. Široký oproti tomu je nesporně pouze jednoúče-lové čerpadlo doplněné patrně zásobníkem, nebo cisternou. Trochu složitější se zdá být situace s Dlouhým. Mohlo by se jednat o jeřáb nebo o terénní vozidlo na vysokých nohách s výsuvným ramenem.
    Zatímco ještě včera by mnohým mohly být tyto objevy pro smích, dnes, kdy bylo v létajícím koberci poznáno starověké letadlo a v Aladinově lampě přístroj pracující na bázi infračervených paprsků, je situace zcela jiná.
    Další příklady si již jistě hloubavý čtenář najde sám. Důležité je číst s otevřenou myslí. Nuže vzhůru! Vyrabujte svým dětičkám knihovnu!
 
k ZA 17
na Fantastické Teorie
k ZA