Fanův průvoce Vídní

E. Kocourek

 

    

    I já bych byl raději, kdyby vše, po čem srdce fana či faní zatouží, bylo k nalezení a/nebo k dostání v nejbližším knih-kupectví či půjčovně, nebo aspoň ve specializované SF&F prodejně. Dokud to tam není (taková je - prozatím? - smut-ná realita), musím být vděčný za okolnost, že mnoho z toho je k dispozici alespoň v blízkém pohraničí, konkrétně ve Vídni, a tudíž není bezpodmínečně nutné se za nákupy plahočit do Valencie, Sacramenta, Seattlu, Tokia či po-dobné vzdálené scifistické (animácké, mangácké) mekky.
    Doprava a pobyt: Autobusem z Prahy-Florence tam za 440 Kč, zpátky také za 440 Kč. Jeden nocleh v hotelu stojí 350 šilinků. Levněji jsem to nezkoušel a nedoporučuji, ale jistě to jde. Za 50 šilinků koupíte 24-hodinovou jízdenku na všechny druhy dopravy. Mapu (nutná !) a jídlo (pouze pro změkčilé) pořiďte ještě doma.
    Prodejny: Doporučuji vám 6 obchodů specializovaných na comics a/nebo SF & F problematiku. Nejsou jediné, ale jsou nejlepší. Běžná knihkupectví (těch je ve Vídni mnoho) jsem nezkoumal.
    (1) Senefeldergasse č. 8
    Blízko stanice U1 - Keplerplatz. Středně velká prodejna, špičkový sortiment anime na VHS videokazetách, manga a fanzinů pro SF, fantasy a horror. V komixech běžný sortiment. Otevřeno do 18:00. Funguje též jako půjčovna videokazet pro výše zmíněné tematické okruhy. Proti tomu, co lze koupit, je sortiment půjčovny asi čtyřnásobný. Doporučuji vám prohlédnout si jej - získáte obstojnou představu, co máte hledat v prodejnách. Co se týče anime, nemají-li něco zde, pak to nemá ve Vídni nikdo. Když už jsme u těch videopůjčoven (kterých je ve Vídni mnoho a dobře vybavených), něco pro zájemce o čisté sci-fi: kousek odtud na Laxenburgerstrasse č. 33 je obrovská (ale vážně obrovská - 3 patra plná videokazet a herních modulů Nintendo) s nesmírně rozsáhlým sortimentem úplně všech možných žánrů (až na anime). Naopak v mnohem menší půjčovně na Neilreichgasse č. 94 (to už je delší procházka) mají poslední díl Urotsukidoji.
    (2) Favoritenstrasse č. 66
    na rohu s Kolschitzkygasse, nedaleko od stanice U1 - Sudtirolerplatz. Malá (velmi těsná, 3 zákazníci současně už by měli problémy) prodejna, špičkový sortiment manga s vysokým obsahem sexu a rovněž sci-fi comics. Jen příležitostně anime videokazety, ale zato za nízké ceny. Otevřeno do 18:00, ve čtvrtek do 19:00.
    (3) Wiedner Hauptstrasse
    (číslo nevím), od Fleischmanngasse směrem do centra. Lze tam dojít od stanice U1 - Taubstummengasse nebo také od prodejny (2) z Favoritenstrasse. Navenek se prezentuje jako prodejna laserdisků. Nepočetný, ale špičkový sortiment comics, velmi rozsáhlý sortiment SF literatury. Otevřeno do 18:00.
    (4) Landstrasser Hauptstrasse č. 126
    na rohu s Eslarngasse, 2 stanice autobusem č. 77A od stanice S-rychlodráhy Rennweg (ale zpátky musíte jet jinak). Středně velká prodejna, špičkový sortiment SF videokazet (kromě anime) a rekvizit (např. uniformy hvězdné flotily), nadprůměrný výběr komixů včetně Penthouse-comics a Hustler-comics. Manga téměř žádná, navíc zahrabaná v hromadě čehosi jiného. Ceny mi připadaly trochu vyšší. Otevřeno do 18:00.
    (5) Getreidemarkt č. 2-4
    v pasáži na rohu s Operngasse, poblíž stanice U1-Karls-platz. Jde o dvě prodejny (snad stejné firmy) na stejné adrese. Menší prodejnu je vidět z chodníku. Je určená spíše pro děti, ale mají tu nejlepší trička. Druhá, velmi vel-ká prodejna, je hlouběji v pasáži a kdo nejde najisto, ne-může ji nikdy najít. Špičkový sortiment všech komixů včet-ně manga, jen hentai manga slabší. Otevřeno do 18:30.
    (6) Rotenturmstrasse č. 21
    na prestižní pěší zóně v centru, na půl cesty mezi stanicemi U1 - Stephansplatz a U1 - Schwedenplatz. Ze švédského náměstí je to blíž, ale ze štěpánského se to snáz najde (pořád rovně na sever a koukat doleva). Nepochybně vlajková loď rakouských prodejen komixů. Nepříliš velká, solidní sortiment všeho mimo anime, vysoké ceny. Otevřeno do 18:00.
    Všeobecné poznámky:
    - Chvíli tomu říkám comics, chvíli komix. Pořád mám na mysli totéž.
    - Zapomeňte na standardní terminologii. Ve Vídni prodava-či (všichni samozřejmě velmi ochotní) nevědí, co je „ani-me“, natožpak „hentai“ („tareme“ jsem se neodvážil zkou-šet). Mírně nadpoloviční většina zareaguje na „manga“, ostatním musíte vysvětlit, že je to japonské a kreslené. Dokonce i fanziny zde operují (podle mne ohavným) termínem „manga video“, za který se znalcům omlouvám.
    - Neumíte-li německy, nevadí. Anglicky to jde též (vyzkoušeno). Možná i česky (nevyzkoušeno).
    - V některých prodejnách (a ve všech půjčovnách) je oddělená část přístupná pouze osobám starším 18ti let, obsahující (zřejmě) zboží, které by mohlo mládeži sex nadlouho znechutit. Kdo se tam nedostanete, nelitujte - z hlediska našeho žánru (t.j. sci-fi a sex) je to naprosto nepřínosné. Strážci mravopočestnosti střelili kozla a již zmiňované Urotsukidoji (osobně neznám nic „drsnějšího“) je volně nabízeno v části mládeži přístupné ! A pro ty starší, kteří by tam mohli jít, je to ztráta času. Fanové hard core (beze stopy sci-fi) zajdou ke skutečným odborníkům do Quellenstrasse č. 151 či do Simmeringer Haupstras-se č. 45 (ale anime ani manga tam nenaleznou).
    - Nikde jsem nenarazil (a že jsem se nějak snažil !) na CéDéčka (přesněji asi CD-ROM, nikoli „audio“) obsahující anime nebo manga. Vím, že existují - ve fanzinech jsou nabízeny zásilkovou službou.
    Rady zkušeného:
    - Nekupujte vám neznámé věci (teď mám na mysli zej-ména komixy) bez nahlédnutí dovnitř. Ve většině prodejen je nápadně umístěný vícejazyčný nápis naznačující, že by se vystavené zboží mělo číst až po zakoupení a doma. Je třeba požádat prodavače (budu nadále pro stručnost používat mužský rod, jakkoli jsem se v této funkci setkal i s velmi sympatickými dámami neurčitého věku), aby vám dovolil prolistovat co vás zajímá. V menších prodejnách s jedním prodavačem (t.j. ve všech mimo (5)) lze uplatnit gesto dobré vůle, kdy si nejprve koupíte nějakou „tutovku“, pak se dovolíte a jdete hrabat. U videokazet a případných CéDéček je to pochopitelně horší, určité vyhledávací pomůcky uvádím dále.
    - Je-li komix či časopis v zataveném obalu, hledejte v okolí exemplář mimo obal. Nenajdete-li takový, raději na dotyčné dílo zapomeňte, popř. zkuste jinou prodejnu.
    - Neposuzujte produkt (např. komix) podle obálky - často ji dělá někdo úplně jiný, než kdo „dělal“ vnitřek !
    - U videokazet buďte nedůvěřiví vůči názvu (nápisu i obrázku na krabici), a pokuste se zjistit, co obsahuje. Mám podezření (a nehodlám ho ověřovat tím, že bych si to ku-poval), že jakási francouzská firma šíří známé filmy Arthu-ra Kinga pod jinými názvy v jinak pomalovaných obalech.
    - U videokazet dále buďte nedůvěřiví i vůči číslování. Jednou se tomu říká díly, jednou epizody a výsledkem (nepochybně nežádoucím) může být, že koupíte od téhož seriálu dvě zřetelně odlišně očíslované kazety a posléze zjistíte, že obsahují částečně nebo zcela totéž.
    - Hledáte-li zboží s maximálním obsahem sexu (přičemž stále v žánru sci-fi), dobře vám poslouží údaj o „nepřístupnosti“ neboli věkové hranici daného díla. U mnoha videokazet je uveden na hřbetě velkými červenými číslicemi, u ostatních drobným tiskem na zadní straně dole. Věci přístupné mládeži od 15ti let nemá smysl brát do ruky, od 16ti mohou být zajímavé, ale není to to pravé, vy hledáte červenou osmnáctku. Ale pozor - je to jen nutná, nikoli postačující podmínka ! Nepřístupnost mohla být způsobena nikoli sexem, ale přemírou násilí. Ve filmu pak sledujete, jak je dívka přepadena bandou neurvalců (až sem dobré) a její mozek rozptýlen po místnosti, s menší újmou na ošacení a spodním prádle. To je samozřejmě špatně, mělo to být obráceně.
 
k ZA 18
k Publicistice
k ZA