Kosmické projekty zítřka

Ladislav Pátek

 

    

   Gravity Probe - fyzikální vědecká družice NASA k ověření platnosti Einstainovy všeobecné teorie relativity. Satelit bude pravděpodobně vybaven čtyřmi gyroskopy a teleskopem, který bude zaměřen na referenční hvězdu. Je-li Einstainova teorie správná, pak by se po určitém čase měly osy každého gyroskopu poněkud odchýlit od původního nastavení. Družice by měla odstartovat prosinci 1999 raketou Delta.

   Hermes Global Orbiter - projekt sondy k Merkuru jako jeden z kandidátů projektu Discovery. Sonda by byla po startu raketou Delta v roce 2000-2001 dopravena přímo na meziplanetární dráhu. Má být poháněna iontovými motory, umožní dosáhnout planety už po 2.8 roků letu místo 3.4 roků při chemickém raketovém pohonu. Vybavena by byla přístroji pro dálkový průzkum povrchu a chemického složení atmosféry Merkuru.

   Jason - projekt francouzsko-americké topografické družice. Má navázat na měření úspěšné oceánografické družice Topex/Poseidon. Družici staví Francouzi, start novou nosnou raketou Med Lite v roce 1999.

   Leda - projekt měsíční sondy ESA. Sonda o hmotnosti 3.3 tuny bude vynesena raketou Ariane 5 v roce 2002. Sonda přistane v oblasti jižního pólu a má vysadit rover, který se bude pohybovat až do vzdálenosti 50 km od místa přistání.

   Mimosa - projekt experimentální české aeronometrické družice Astronomického ústavu AV ČR. Ta hodlá využít přesného akcelerometru své konstrukce jako jediného přístroje specializované mikrodružice. Satelit tvarově podobný Magionům bude vypuštěn po roce 2000 patrně raketou Ariane. Bude mít tvar mnohostěnu o průměru 65 cm, hmotnost pod 50 kg.

   Nanosat - jeden z projektů televizní mikrodružice od firmy Space Industries. Má sloužit ke snímání a přenosu montážních prací při výstavbě mezinárodní kosmické stanice Alpha. Má být ovládán ze Země. Jeho použití musí ještě posoudit odborníci z NASA z hlediska bezpečnosti.

   Proba - projekt technologické družice ESA. Jejím hlavním cílem bude prověřit cesty ke zvýšení autonomnosti družic, omezení jejich závislosti na pozemních řídících střediscích. Hmotnost družice okolo 90 kg, z čehož 10-12 kg připadne na technologické a přístrojové vybavení.

   Selene - projekt měsíční sondy NASDA a ISAS. Dvoutunová sonda sestávající ze dvou orbiterů- hlavního a přenosového- a landeru. Sondu vynese zesílená raketa H-2A na oběžnou dráhu Měsíce. Poté se od celku oddělí 30 kg přenosový satelit. Hlavní orbiter bude obíhat po kruhové dráze ve výši 100 km. Zde se uvolní lander o hmotnosti 400 kg a přistane na povrchu. Orbiter bude zkoumat povrch Měsíce až do hloubky 5 km a pořízené fotografie mají mít rozlišení 10 m. Start se předpokládá v roce 2003.

   Stardust - projekt kometární sondy NASA. 260 kg sonda odstartuje v únoru 1999 na dráhu, na níž se v lednu 2004 setká s kometou Wild 2. Zde ve vzdálenosti 100 km pořídí snímky jádra. Hlavním cílem je ale zachycení částic kometární hmoty na třech aerogelových lapačích. Tyto vzorky budou uloženy do pouzdra, které se má vracet zpět k Zemi a dosáhnou ji v roce 2006. Po průletu atmosférou a zbrzdění padákem ho má zachytit pátrací letadlo nad oblastí Utahu. V případě, že se zachycení nepodaří, má přežít dopad na zemský povrch rychlostí 5 km/s. Předběžné výsledky mise poslouží k závěrečné přípravě evropské sondy Rosetta, kterou má raketa Ariane 5 vynést na dráhu ke kometě Wirtanen. Na její jádro by měla vysadit v srpnu 2011 dva malé landery.

   Venture Star - vítězný projekt vícenásobně použitelného nosného prostředku pro NASA od firmy Lockheed Martin. Má podobu vztlakového tělesa, používá kovové tepelné ochrany na převážné části povrchu tělesa a pohon lineárním tzv. aerospike motorem. K prověrce celé koncepce bude postaven zmenšený model pod označením X-33. Během 15 zkušebních letů, které by měly být ukončeny do roku 2000, mají být prověřeny různé režimy letů. V případě příznivých výsledků chce NASA postavit flotilu tří lodí, které by pak každoročně měly uskutečnit padesát letů na oběžnou dráhu.
 
k ZA 22
naVesmírnou Odyseau
k ZA