Liga podpory neofanů

 

    

je určena pro nové fanoušky SF, fantasy, hororu nebo her (tzv. neofany), kteří se chtějí zapojit do dění ve Fandomu. Za pomoci Ligy se mohou seznámit se strukturou Fandomu, děním v něm a mají možnost se do Fandomu aktivně zapojit. Jedná se podpůrný program pro začínající fany a nové kluby. Liga připravuje tzv. Manuál a tzv. Neofanzin (viz níže), podílí se na tématických přednáškách a seminářích v rámci conů, připravuje projekty na podporu pořádání conů, vydávání fanzinů, organizování soutěží a podobně. Liga má v plánu velké věci a podaří-li se aspoň něco, bude to znamenat, že se počet vašich kamarádů rozroste i ve věkových a jiných kategorií, kde byste to ani ve snu nečekali. A pochopitelně to přinese ZÁBAVU, protože o tu jde především.
   
    MANUÁL ZALOŤE SF KLUB
    vznikl jako jedna z aktivit, která by měla přivést mladou a horkou krev do podivného společenství fanoušků fantasie, minulosti, budoucnosti, technologického pokroku, schovaných ovšem v literárním, filmovém nebo herním kabátě. Manuál by vám měl dát více informací o založení klubu přátel sci-fi, fantasy, hororu, kosmonautiky, UFO, astronomie, astrologie, magie, … - knížek, filmů a her stolních, karetních a počítačových. Informace a postupy budou v dalších verzích upravovány, zatím se klidně může stát, že se dočtete rozporné informace ještě než otočíte tři stránky. Proto se ale snažíme, abyste zauvažovali o založení klubu, protože jen komunikací jakéhokoliv druhu se něco dozvíte. PROSTĚ SE NĚKOHO ZEPTEJTE! Budete mít příležitost na conech, mailem, dopisem i telefonem.
    Vašek Pravda, prozatímní manažer ČS. fandomu
   
    NEOFANZIN
    Tato jednoduchá tiskovina (A4), rozdávaná na conech a v budoucnu i ve SF knihkupectvích, je určena všem, kteří se zajímají o SF a fantasy trochu víc než jen jako pasivní konzumenti. Je určena jako prvotní příručka těm, kteří uvažují o založení SF klubu, či chtějí do některého už existujícího vstoupit. Je to také jednoduchý manuál, jak udělat z neofana zkušeného fana, který se netváří nechápavě, když se hovoří o conu, fanzinu či fandomu. Je to brána do paralelního světa, v kterém se bere vážně každé „kdyby“. Hodně štěstí ve světě fantazie!
    Marvin, SFK NYX Brno
   
    PROJEKT DUHA
    je součástí Ligy a zaměřuje se především na fanoušky jako jednotlivce. Mnozí noví fanové přijdou na svou první akci, nikoho neznají a nemají si s kým pohovořit. Všichni okolo se baví a neofan neví, jak se do zábavy zapojit. Právě proto vznikl Projekt DUHA.
    Projekt DUHA je založen na myšlence zlepšit komunikaci mezi „starofany“ a „neofany“. Do Projektu se zapojují lidé, kteří jsou ochotni se posadit s každým neofanem, který ho o to požádá, a najít s ním společné téma k hovoru. Někdy to může být těžké, ale vždycky se najde nějaké řešení. Členové Ligy jsou totiž všeobecně známé osoby, které znají desítky dalších fanů a mohou s nimi seznámit nováčka. Lidé zapojení do Projektu jsou samozřejmě také ochotni odpovídat na otázky a vysvětlovat, co se kolem vlastně děje a co se skrývá pod tajemnými názvy jako CKČ nebo Fandom.
    Seznámení neofana se znalým dlouholetým návštěvníkem akcí je největším problémem. Proto byla vymyšlena „stužková konvence“. Každý, kdo je ochoten seznámit se s neofany se dobrovolně označí barevnou stužkou. A protože nejlépe se hovoří u skleničky (a tu žádný pravověrný fan neodmítne), barva stužky odpovídá oblíbenému nápoji. Není samozřejmě povinností neofana „zaplatit“ za rozhovor skleničkou, ale rozhodně to nemůže být na škodu věci. Přípitek „SF zdar“ pořád ještě něco znamená.
    Piter za Ligu podpory neofanů
    Prozatímní stužková konvence: bílá = bez nápoje, modrá = nealko, růžová = rum, fialová = fernet, tm. červená = červené víno, sv. žlutá = bílé víno, hnědá = pivo, zelená = vodka
   
    FANDOM
    V obecném slova smyslu lze fandom charakterizovat jako zájmovou činnost projevující se aktivním přístupem k četbě SF a udržováním kontaktů prostřednictvím časopisů a organizovaných setkání (tzv.conů) v celé škále úrovní. To, že jde o hnutí, které má dnes již hluboko zapuštěné kořeny, není třeba zdůrazňovat - mezi samotnými fany se traduje, že kdyby všechna nakladatelství přestala SF literaturu vydávat, fandom by klidně existoval dál. Asi na tom něco bude, protože ta odhadovaná téměř tisícovka amatérských časopisů, fanzinů, a desítky amatérských shromáždění, které na světě existují, by stačily kontakty a nadšení fandomu udržet.
    Pokud jde o samotné fany, nelze dost dobře charakterizovat, jací jsou. Asi různí, tak jak jsou různí lidé v našem světě, které spojuje společná záliba. Ale od ostatních se liší tím, že je žádný zásadní objev či neobvyklá událost nepřekvapí - určitě by nevydechli úžasem, kdyby na Zemi třeba přistáli mimozemšťané, protože o něčem takovém už četli, a ne jednou.
    J.Smékal: Z historie SF (AF 167 č.17/1991)
    Zpráva z činnosti LPN, plány
   
    Dosavadní aktivity:
    1. Vytvoření NEOfanzinu - letáku se základními informacemi kdo, kde, jak, proč založit klub.
    2. Stanovení návrhu pravidel pro vstup a členství nového klubu ve Fandomu.
    3. Domluva obnovy a příprava Fandománie v Ikarii od čísla 2/99
    4. Domluva spolupráce s Dechem Draka, Legendou, Fantastickými Fakty.
    5. Vytvoření podmínek pro rychlejší začlenění mezi stávající fany – projekt DUHA.
    6. Vytvoření již druhé verze manuálu pro zájemce o založení SF klubu.
    7. Příprava a obsluha informačního stolku ČS Fandomu na Miniconu a Draconu 98.
   
    Plánované aktivity:
    1. Medializace projektu na obnovené stránce Fandománie v Ikarii, v Interkomu, ve Fantastických faktech, v Dechu Draka, v dalších časopisech, v Klanu, v regionálních novinách, na www stránkách sci-fi.cz, ve fanzinech. Pokusíme se získat i další média, souvisí s celkovou medializací aktivit Fandomu. Zvýšení informovanosti zájemců i stávajících klubů, rozvoj spolupráce.
    2. Úpravy manuálu pro opravdové zájemce. Doplníme do obsahu: zpráva z činnosti Fandomu za uplynulé období (rok), podrobná pravidla pro vstup a členství nového klubu ve Fandomu, stanovy Fandomu a upravující předpisy, rady a pomoc, odpovědi na nejčastější dotazy.
    3. Příprava systému výhod pro členy Fandomu – slevy na vstupném, v knihkupectví nebo zásilkové službě, členské prémie pro nové členy nebo kluby vůbec (fanziny, hry, knihy, časopisy), úhrada cesty při první návštěvě Porady…
    4. Informační stolek na dalších conech. U označeného informačního stolku ČS Fandomu budou podávat členové Ligy informace o dění ve Fandomu, o zakládání klubů. K prodeji zde budou fanziny klubů, Interkom, či podobné tiskoviny. U tohoto stolku se budou soustřeďovat informace o soutěžích, conech a jiných aktivitách. Obsluha bude mít k dispozici Supermanuál s podrobnou databází klubů, seznamem akcí a nejznámějších osobnosti s fotkou a přezdívkou, s podrobnostmi všeho druhu.
    5. V programu conu bude vždy informační pořad, kde kromě plánovaných conů nebo jiných aktivit (soutěží, sborníků povídek apod.) budou předneseny další informace o Fandomu a zodpovězeny dotazy.
    6. V programu Parconu bude v rámci slavnostního zahájení přivítání nového klubu do Fandomu.
    7. Spolupráce na přípravě regionálních conů, pomoc začínajícím klubům se zajištěním, programem.
    8. Pomoc začínajícím klubům při vydávání fanzinů a jejich prodej u informačního stolku.
    9. Manažer Fandomu připraví soutěžní podmínky pro kluby a bude vyhodnocovat hitparádu nejlepších klubů podle předem stanovených bodových kritérií.
   
    Prozatímní návrh pravidel pro vstup a členství nového klubu ve Fandomu:
    1. Uvedená pravidla platí pro kluby registrované od 1.1.1999
    2. Registraci klubu provádí Rada ČS Fandomu na základě písemného souhlasu představitelů klubu se stanovami ČS fandomu a s dalšími předpisy.
    3. Minimální počet členů klubu je 3.
    4. Klub a jeho jednotliví členové jsou povinni aktivně přispívat ke zvýšení počtu a zlepšení aktivit Fandomu.
    5. O svých aktivitách je klub povinen informovat Radu ČS. fandomu vždy na poradě SF klubů (formou přehledu za uplynulý půlrok).
    6. Neaktivnímu klubu nebude Radou v dalším roce obnoveno členství a ztratí veškeré výhody.
   
    Aktivity:
    3. stupeň klubů – pasivní – placení příspěvku, 1 porada, účast na 1 conu
    2. stupeň klubů – aktivní – placení příspěvku, 1 porada, účast na více conech, další aktivita (rozumí se příspěvek do publikace nebo příspěvek k pořádání akce)
    1. stupeň klubů – velmi aktivní – placení příspěvku, 2 porady, účast na více conech, výjimečná aktivita (významná publikační činnost nebo organizace akce)
 
k ZA 23
K Publicistice
k ZA