Výlet do NASA

Václav Pravda

 

    

   Bývalý kolega mě pozval na předváděčku ISDN jejich firmy a SPT Telecom. Dne 24.5. v 15.00 jsem proto stál před Malým sálem Městské knihovny na Mariánském náměstí. Kolega totiž poslal pozvánku, na které stálo Zdarma výlet do NASA. Uznejte, že to jsem si nemohl nechat ujít. Firma Gesto Communications, distributor videokonferenčních zařízení americké firmy PictureTel se spojila s SPT Telecom, který sponzoroval akci poskytnutím 6 B kanálů pro ISDN připojení zdarma. Rychlost připojení byla tedy 64 kbps. Akce byla určena středoškolákům a pozvaným hostům. Škoda, že o ní nevědělo víc lidí, v sále bylo dost volných míst.
    Úvodního slova se ujal majitel GC, předal slovo chlapíkovi z T, ale průvodcem byl pan Vítek, odborník na kosmonautiku, který málem vystupoval na Parconu u nás, nebýt nějaké choroby, která ho sklátila tři dny před. Spojená se podařilo navázat a pak jsme jen koukali. Přivítali nás dva členové týmu, jeden z nich je vyloženě určený na průvodcovství, protože podobných videokonferencí probíhá během dne několik z různých koutů světa. Z ČR jsme byli první. U stolu, na který byla zaměřena kamera seděl pan Vítek a pár středoškoláků, kteří se mohli ptát přímo průvodce. Videokonference byla promítána projektorem na plátno, takže jsme viděli dobře.
    James Dean, Outreach Specialist nám vyprávěl spoustu věcí a pomocí kamer nás prováděl střediskem NASA. Dozvěděli jsme se, že ve středisku se školí asi 150 astronautů, z toho polovina pro konkrétní mise. Jako nejobtížnější součást výcviku označil nácvik startů a přistání, astronauti musí zvládnout tisíce simulací. Rozhovor se soustředil hlavně na ISS - stanici, která nahradí vysloužilý MIR. Program začal už za Reagana v roce 1985, běží v deseti střediscích. James nám vyprávěl o řízení stanice, o její konstrukci. Se životností stanice se počítá do roku 2015. Stanice bude i komerčně využita. Astronauti budou pracovat na stanici 8 hodin denně + se počítá s časem 1-2 hodiny před a po pro ně, čas je daný Houstonem. To je v kostce pár odpovědí na některé otázky, které padaly.
    Čas letěl a nakonec jsme se dostali i k výcviku astronautů. Samozřejmě prostřednictvím kamery. Sledovali jsme přípravu astronauta v bazénu 65 metrů dlouhém, 33 širokém a 14 metrů hlubokém. Nenapadlo by vás, jakou dobu zabere kontrola utěsnění skafandru. Kolem astronauta se motali pod vodou potápěči a upravovali mu skafandr tak, aby se ani nepotápěl ani neplaval, aby zkrátka co nejlépe napodobili stav beztíže. Musím se přiznat, že i když i Ericsson má v nabídce videokonference a já jsem zvyklý na moderní komunikační techniku, je přece jen zvláštní, když na vás zamává americký astronaut a vy víte, že se to děje právě teď někde na druhém konci světa. Děkuji za dvouhodinový zážitek a doufám, že se videokonferenční spojení stane i pro nás běžnou realitou co nejdříve.

 
k ZA 25
k Reportážím
k ZA
na start