Bohemiacon po roční pauze

Václav Pravda

 

    

   Tedy po dvou letech. Bohemiacon jsme vždycky měli rádi a tak nás loni zamrzelo, že z technických důvodů nebyl. Tedy zamrzelo dvakrát. Jednak že nebyl a jednak že tak vznikla mezera v kalendáři, kterou jsme prostě museli naplnit Avalconem Speciálem :-). Letos jsme ale byli správně nažhavení, protože výsledek Avalconu sliboval, že si klub bude moci dovolit vstup i ubytování zdarma. Škoda jen, že této možnosti nevyužilo víc kamarádů z klubu. Jejich chyba.
    Bohemiaconem končila letos moje dovolená, takže jsme s Janou vyráželi s letní náladou. Aby ne, když jsme za sebou měli návštěvu Nového Bydžova, pražské zoo pěšky, Letné na bruslích a žižkovského vysílače výtahem, Chotěboře, Veselého kopce, Kutné Hory, Pelhřimova, Českého Krumlova, Horní Plané u Lipna, Českých Budějovic. Ve čtvrtek jsme se v Praze jen vyspali, já zajel do práce zkontrolovat mail a odpoledne po procházce Pražským Hradem jsme vyrazili. Cesta v tom horku nebyla nejpříjemnější, takže jsem se hodně těšil na sprchu.
    Dorazili jsme něco po páté a pokusili jsme se zmást dívčinu u prezence. Zkomplikovali jsme trochu situaci, protože jsme nepřijeli najednou a něco jsme předplacené první skupinou měli a něco ne. Nakonec jsme se domluvili (děkujeme za trpělivost) a mohli vyrazit na koleje. Došlo na sprchu, dorazil Pavel B. a vzápětí Tomáš, kteří se minuli v Praze u odjezdu autobusů o 5 minut a tak jeli každý jiným. Počkali jsme na ně a vydali se na zahájení conu. Mirek Sábo přivítal stručně návštěvníky, představil nám Susan Schwartzovou, jedinou spisovatelku v týmu Perry Rhodana a nechal ji, aby nám řekla, jak se na nás těšila a jak je to u nás báječné. Poděkoval sponzorům, kteří se zasloužili a pak, aby se vyvaroval příkladu jistého nejmenovaného pořadatele v pionýrském šátku, ukončil svou řeč. Což mi připomnělo mou nedávnou úvahu o tom, že bych měl vždy lidi jen přivítat a pak nechat někoho jiného odvyprávět podrobnosti o programu atd.
    Program už ale začal od rána, takže jsme minuli nejen představení slovníku autorů anglo-americké fantastiky, který na pokračování začali vydávat Kronikáři Questaharu z Teplic, ale i hodnocení literární soutěže BC2000, povídání Adama Šnobla a Lucie Lukačevičové o věštění, seznámení se strašidly v regionu Ústí, ale hlavně přednášku Jaroslava Velinského (Kapitána Kida) o Atlantidě.
    V osm začínala Františka Vrbenská a téma Sex, krása a smrt bojovnice slibovalo mnohé. Povídala o čínských bojovnicích, amazonkách, dívčí válce, Xeně a podobně. Františka je ochotná nechat mluvit lidi z publika a dnes už si trouflo mluvit do její přednášky hodně lidí. A tak vzniklo mnoho odbočujících diskusí od hlavního tématu, přednáška ani nebyla dokončena. Diskuse jsou zajímavé, možná by se ale lidé měli krotit a přispívat jen se skutečně podstatnými připomínkami.
    Po přednášce jsem ještě chtěl navštívit prý velmi zajímavou přednášku Leonarda Medka – Nespoléhejte na česnek, ale dlouho jsem vylepoval plakáty zvoucí na Eurocon a informace Ligy neofanů, také jsem se zapovídal, a tak už na přednášku nedošlo.
    V pátek ještě proběhly Hovory s Ikarií a další přednášky. A hlavně Room party na našem pokoji, kterou jsme uspořádali jako oslavu mých narozenin, oslavu úspěšné kandidatury na Eurocon v Chotěboři a náhradu za zavřené hospody. Díky velkému nákupu v bufetu školy jsme ani nepostrádali letos neotevřený bar na kolejích. Bavili jsme se dobře a dlouho. Zastavilo se pár známých, zase došlo i na odloučené baviště u schodů, kam si odskakovali kuřáci. Posedával tam tedy nejen Pepa Bříza, ale i amberzinská trojka.
    Vstali jsme až před jedenáctou a než se všichni osprchovali, byl nejvyšší čas jít, abych stihl přednášku o Fandomu. Byl jsem mile překvapen účastí. Podezírám sice dinosaury, že chodí na přednášky o Fandomu jen proto, aby mě kontrolovali, zda nepřípustně neovlivňuji neofany a úplné nováčky, ale tentokrát se postupně přišlo podívat hodně neznámých mladých tváří. Doufám, že si udělali obrázek o tom, co všechno kluby dělají. Bylo tam nakonec asi 40 lidí.
    Nestihli jsme dopolední Novou českou SF Egona Čierneho, Popravčí doupě Cyrila Broma i dražbu knih. Ale po mé přednášce jsme šli na křest dvou knih Karla „Netopejra“ Petříka. Tohle nakladatelství vydalo bez povšimnutí a ocenění Akademie SF, F a H velkou řadu českých autorů i řadu zahraničních titulů a na Bohemiaconu představilo nejen další titul Star Treku, ale dokonce už očekávaný třetí díl trilogie Františky Vrbenské!
    V pauze došlo zase pokecání, tentokrát s Rečkovými a Netopejrem, občerstvení a pak jsme se rozdělili, Rečkovi odešli na přednášku Richarda Šusty a Františky Vrbenské o knihách na internetu, zatímco já ve tři čekal v naplněné místnosti 141 na Pavla Němce, který pokračoval ve vyprávění o natáčení Pána prstenů. Pořadatelé měli smůlu a počítač, který měli slíbený na třetí hodinu, se zadrhl na cestě a dorazil později, takže se ukázky zpozdily o třičtvrtě hodiny. Já pak odešel na besedu s Jiřím Kulhánkem, takže o to nejlepší z PP jsem přišel. Ale nelitoval jsem, Kulhánek měl nějak povídavou náladu a postupně se docela rozpovídal. Dozvěděli jsme se pár věcí ze zákulisí jeho tvorby, spoustu věcí a nadhozených nápadů JK „ještě neřešil“, takže fanoušci se mají na co těšit. Jana nedávno dočetla Vládce strachu a tak ji beseda potěšila. Oba jsme ale žasli, jaké detaily si někteří fanoušci pamatují.
    Souběžně s besedou ještě běželo kreslení komiksu Jiřím Lhotou. Publikum si diktovalo scénář a během dvou hodin tak vznikl krátký komiks. Miroslav Žamboch pokřtil novou knihu, ale to už jsme čekali na šestou, kdy jsem měl vyprávět o Euroconu 2000 a 2002. Dali jsme se dohromady s vyprávěním o Parconu 2001 a tak se účastníci mohli dozvědět hned o dvou chystaných velkoakcích najednou. Málem nevystačil čas, protože už mi na záda dýchala zahraniční hostová. Myslím, že se mi podařilo vyprávění zajímavé a z publika se i několikrát ozval smích, takže jsem byl spokojen. Doufám, že stejně budou spokojeni i účastníci Euroconu, ačkoliv se jeden z posluchačů vyděsil, když jsem ceny odhadl na pět set předem a osmset na místě. Hbitě si totiž cenu sečetl a myslí si, že bude muset zaplatit 1300,-! Jiní jsou chytřejší a vědí, že 500,- se za pětidenní Avalcon, Parcon a navíc Eurocon rozhodně vyplatí.
    Po besedě se Susan Schwartzovou proběhla tombola, na kterou pořadatelé sehnali spoustu úctyhodných a hodnotných cen (hry na CD, trička, knihy, atd.). A to byl konec sobotního programu, protože předpremiéra filmu od 22 nebyla, nepodařilo se sehnat předpremiérový film ani jinou náhradu. My jsme ale tou dobou seděli v picérii (takhle napsané to vypadá příšerně) a dávali si do nosu. Chtěli jsme původně jít do mexické restaurace, ale ani přesto, že ji rozšířili, není možné se tam bez rezervace několik dní dopředu vůbec dostat. Jestlipak si vzpomenu, abych za rok zavolal včas?
    Sobotní room party nebyla tak dlouhá, některé návštěvníky jsme museli vypoklonkovat, protože únava dolehla podstatně dříve. Ráno jsme se v pohodě sbalili a až v jedenáct dorazili do školy, kde jsme si poslechli O conu po conu. Mirek Sábo vysvětloval proč nedorazil Ondřej Neff avizovaný v programu, jak to bylo s neskutečnými požadavky Briana Lumleye, kterého museli nakonec odříct, něco o vzniku sborníku Noční setkání, který byl v materiálech a o smůle s předpremiérou filmu. Vyslechli si připomínku k opakujícímu se videu (dodávám ještě připomínku, že by to vážně chtělo uvádět začátky projekcí) a poděkování, že neuspořádali společenský večer (ten nám taky nechyběl, ale jsme už zhýčkaní centrální setkávací plochou a letos chyběly i ty dva stoly u bufetu). A odjeli jsme.
    Celkem? Dobrý con s řadou nových tvaří za přednáškovými stoly. Pohoda a klid. Asi 45 programových položek a video včetně mangy. Chybělo barové posezení. Zahraniční hostové. Hodně změn programu. Asi 350 lidí. V řadě conů je těžké vybírat, ovšem Bohemiacon stojí za to, abyste přijeli i příští rok a nás všech deset avalonských (Pavel a Tomáš Bačkovští, Ondřej a Petr Chlubnovi, Láďa Pátek, Vláďa Melzer, Pepa Bříza, Pavel Koten, Jana Reissigová a já) to potvrzuje.
 
k ZA 29
k Reportážím
k ZA
na start