Jarní porada

Václav Pravda

 

    

Jarní porada Čs. Fandomu
Jarní porada se tentokrát konala v Šumperku. Teprve na místě jsem pohledem na nástěnku užasl, jak dávno už to je, co jsme se na poradě v Šumperku sešli naposledy. Bylo to v roce 1998, protože jarní porada 99 byla v Kopřivnici, podzimní v Chotěboři a pak už se zase jezdilo do Březové. Tentokrát to ale nebylo možné, Pohoda byla obsazená.
Vyrazil jsem už v pátek, protože vstávat v sobotu ve 4 se mi opravdu nechtělo. Vzal jsem s sebou Frantu Vlasáka, takže cesta docela uběhla povídáním o Fandomu a LPN. Až poslední část cesty nám trvala dlouho, protože jednak nás čekaly serpentiny, jednak byly ty serpentiny zasněžené. Příroda se po několika teplých dnech zbláznila, začalo mrznout a v některých místech napadly desítky centimetrů sněhu. Na Slovensku dokonce zapadly sněhem některé vesnice tak, že byly odříznuté od světa. Takže jsem se ani nedivil, když i na silnici před Šumperkem byla vrstva sněhu. Hodilo se tedy, že jsem ještě neměl vyměněné pneumatiky.
Dorazili jsme asi po 3 a půl hodině do Šumperka a díky Frantově navigaci jsme rychle našli i místo konání porady. Řada lidí už byla na místě, ale spíš samé staré známé tváře než nováčci. Umístění porady mělo jednoznačně vliv na účast mladších klubů.
Večer jsme popovídali ve skupinkách, například se Silverem o distribuci fanzinů, s Romanem Krestou, Mirkem Dvořákem, Gudrun a dalšími o Nočním klubu Jiřího Kulhánka a jiných tématech. Obsluha baru U tří opilců byla více než vzorná, jako obvykle, nabídka bohatá. Povídali jsme asi do dvou a šli spát.
Po snídani jsme se přesunuli do sálu a začala porada, v 9.15. Zahájil krátce Pagi, Pepa Vašát nás přivítal jménem všech šumperských klubů. Mezi námi běžela prezenčka s kontrolou údajů v databázi klubů. Dáreček vsunul reklamu o Slovníku anglo-amerických spisovatelů, který Martinu Šustovi vydal Laser. Oběma budiž dík.
Zdeněk Rampas zapomněl projev pro nové fanoušku, ale dá ho do Interkomu a jedinému nováčkovi Frantovi Vlasákovi jej pošle.
Už v 9.20 Pagi přečetl z Interkomu z roku 84 zápis z porady o koordinaci akcí a spolupráci klubů.
9.27 začala zpráva o činnosti Rady. Pagi pracuje na Sardenu a kromě toho stihl ještě projednat stížnost Václava Semeráda, s Radou potvrdili rozhodnutí Martina Koutného, koordinátora CKČ o vyřazení románu V. Semeráda z CKČ pro porušení pravidla anonymity. Předal správu databáze klubů Gudrun.
Dáreček nedělal dle vlastních slov nic, dal dohromady úpravu Návrhu jednacího řádu. Z mého pohledu je nepochopitelné, že tak málo (pro ostatní) dělající fan je členem Rady. Na jednacím řádu pracuje už několik let a dosud bez konkrétního výsledku, jak se ukázalo během porady několikrát. Pro spravedlnost je nutno dodat, že Dáreček fotografuje na conech a zajišťuje tyto fotky pro další zájemce.
Marvin pracoval na úpravách webu Fandomu, dokončení dějin mu zabralo tři měsíce práce. Zprovoznil novou rubriku Novinky.
Martin Koutný má jako koordinátor CKČ spoustu práce, pracoval rovněž s Pagim v kauze V. Semeráda a na základě ní na úpravě pravidel CKČ.
Gudrun převzala databázi, pracovala na přípravách Elfconu a Taurconu.
Šimon jako host zmínil informační servis pro kluby na Slovensku, porotcování v soutěžích (O nejlepší fantasy a jiných).
Zdeněk Rampas uvedl změnu formátu Interkomu a zvětšení písma. Také práci na Kdo je kdo, které bude brzy mít interaktivní formulář. Požádal účastníky o aktualizaci svých údajů.
Porada běžela jako smršť, už v 9.34 následoval další bod - kontrola úkolů z minul porady. Tedy nenásledoval, protože jak Dáreček, tak Pagi zapomněli vytisknout zápis. Všichni se tomu vesele smáli, ale takhle si rozhodně nepředstavuji práci seriózní organizace.
Začal jsem tedy s kraťoučkou zprávou o LPN. Uvedl jsem několik Neofanzinů pro různé akce, včetně jarní porady, pokračování ve Fandománii a zapůjčení projektoru Elfconu, Trpasliconu, Pragoconu. Na víc nebyl čas a asi se to o moc nezlepší.
9.37 zahájil Martin Koutný přehled o CKČ. CKČ má letos více příspěvků než Ikaros, cca 140. Klesá ovšem počet porotců. Jiřina uvedla, že je to kvůli narůstajícímu objemu a klesající kvalitě. Martin probral kauzu Václava Semeráda. 2 brněnští porotci oznámili, že na webu nakladatelství Autobus Semerádova syna byly zveřejněny ukázky románu. Martin Koutný vyloučil VS kvůli porušení anonymity soutěžního díla, VS podal protest, Koutný předal radě, ta potvrdila vyloučení. Zdeněk Rampas navrhl, aby se tato diskuse uložila pro pozdější poučení, proč je anonymita tak důležitá.
Já jsem se ptal, zda chceme řešit klesající počet porotců - například naskenováním a posláním pdf pro možnost delšího hodnocení. Martin K. uvedl, že delší doba hodnocení znamená porovnávat i v závislosti na čase a tedy i snížení objektivity. ZR a MK diskutovali otázku čitelnosti a možnosti skenování, ZR podal návrh, aby spisovatelé posílali romány ve dvou výtiscích.
Pagi nadhodil otázku kvality porotců, zejména na hodnocení krátkých povídek je znát nezběhlost a neznalost klasiky a starších prací u řady porotců. Navrhl občas neudělovat 1. místo. Slávek podpořil elektronickou podobu, že se sice z monitoru špatně čte, ale do elektronické podoby se lépe koukne pro připomenutí. Pagi se obává úniku elektronického textu. Honza Macháček si myslí, že se nekvalita porotců srovná v kvantitě porotců, a navrhuje zachovat stávající systém i s udělováním 1. místa, stačí odlišení ne/udělením Mloka, Pulce. S tím MK souhlasí, v každém porotcovském klubu je průměr hodnocení zhruba v průměru soutěže, jen občas u jednoho klubu vyskočí jedno dílko, ale zase se to celkově zprůměruje.
Pagi s MK uzavřeli diskusi o CKČ doporučením zvážit, kdo je zván k hodnocení.
Dále diskuse pokračovala probíráním propozic CKČ upravených pro jasnější výklad s ohledem na kauzu VS. Následovala diskuse o pravidlech anonymity, diskuse o formulacích. Melkor doporučil výslovně uvést zatím nepsané pravidlo, že autor zasláním práce do soutěže souhlasí s podmínkami soutěže.
Po všech diskusích ovšem zůstala nedořešena jedna ze zásadních otázek - zda má nebo nemá mít autor možnost se odvolat k Radě, v případě když nesouhlasí s rozhodnutím koordinátora. Inu Fandom.
V 10.20 ZR oznámil, že nakladatelství Triton chce uspořádat soutěž románů, ale tak, aby nekolidovala s CKČ, protože bude honorovaná. ZR navrhl omezit CKČ do 300 stran, protože když vyhraje delší dílo, je strašný problém ho vydat. Následovala diskuse, zda je nutné vydávat, jestli to autoři čekají, zda se má CKČ přizpůsobovat komerčnímu zájmu atd.
Lukáš Křesina navrhl, aby Triton převzal románovou sekci jako celek. Další návrh zazněl přidat 4. kategorii. Pagi podpořil, aby zřizovatel soutěže byl jen jeden.
Dáreček uvedl rozlišení nakladatelů na ty, kteří jsou z Fandomu a dělají knihy pro Fandom, a na ty, co to dělají pro kšeft. Podpořil rozdělení hranicí 300 stran.
MK uvedl, že každý rok je práce nad 300 stran, loni zvítězivší Francová zamotala hlavu vydavateli Mloka.
Do diskuse vstoupil Šimon s názorem, že s omezením nesouhlasí.
Někdo uvedl, že nějaký z autorů přiznal, že do CKČ posílá horší práce, protože z jejich vydání nic nemá.
V 10.36 Dáreček navrhl hlasovat, zda CKČ změnit nebo ne, 16:15 vyhrálo neměnit. Debata ale i tak ještě chvilku pokračovala, nakonec se ale nehlasovalo znovu.
Domnívám se, že Fandom opět udělal chybu. Ve svém zapálení pro nekomerční věci, zachování tradic (byť jakkoliv přežilých a pro podstatu věci nevýhodných) nepochopil, že komerční subjekt podal pomocnou ruku, která by vyřešila při zachování románové části CKČ všechny problémy s úbytkem porotců kvůli narůstajícímu objemu prací, s problémy vydávání dlouhých románů, s klesající kvalitou prací zasílaných autory do nehonorované soutěže, s budoucí konkurencí. Triton tak jako tak svoji soutěž vyhlásí a na CKČ to bude mít v každém případě negativní dopad.
O pár minut později jsem již referoval o přípravách na Parcon, problémech s Obchodní Akademií a ubytováním, hostech atd. Nastala diskuse s MK o slavnostním večeru Československého fandomu. Zjednodušeně - MK tvrdí, že žádný večer nebyl, že byly jen 3 samostatné pořady (Fantasy show, CKČ, ceny eurofandomu), které nebyly spojené a přestávky mezi nimi měly vliv na úbytek posluchačů. Já tvrdím, že pořadatel měl pouze za úkol poskytnout prostor a čas, jak je zakotveno koneckonců i ve smlouvě. MK i Pagi zapomněli, že přímo s nimi jsem se domlouval, že nebudeme schopni při přípravách Euroconu ještě věnovat extra energii a čas přípravě slavnostního večera a že oni potvrdili, že je to jejich starost. MK ani Pagi neposlali ani přihlášky těchto programů s anotacemi, Čs. fandom si nepřipravil žádnou režii vyhlašování CKČ a cen Fandomu. Nikdo za celou dobu předem neupozornil ani na žádný problém s označením pořadů v programu. Domnívám se tedy, že máslo na hlavě má Čs. Fandom.
V 11.10 začala pro mě nejdůležitější část programu - hlasování o cenách Čs. Fandomu.
Na Ludvíka byli nominováni SFK Avalon za Eurocon, pořadatelé Istroconu, pořadatelé Tatracon a časopis Pevnost. Tomuto vyjasnění konečných nominací předcházela ještě zbytečná debata o tom, že nelze nominovat samotné akce, ale je nutné nominovat jejich pořadatele. Na Mloka byli nominováni - Saša Pavelková, pořadatelé Tatraconu, Skrblík za Knihovničky Vakukoku, Vlasta Talaš za vytvoření centra života pražských fanů v Krakatitu.
Ačkoliv by mělo následovat poslední kolo obhajoby nominací, určitě by bylo vhodné i mít k dispozici seznamy dosavadních ocenění, nic takového se nestalo a rovnou bylo přistoupeno k hlasování. Hlasovalo se tajně, ačkoliv je to v rozporu s jednacím řádem porady. Proti tomu protestoval Pepa Vašát nehlasováním, místo aby na to upozornil předem a umožnil to jednoduše vyřešit veřejným hlasováním.
Mloka dostal zřejmě po zásluze Skrblík. Hlasování o Ludvíka vyhráli k mému šoku pořadatelé Istroconu poměrem 16:9. Pominu-li to, že příprava Euroconu byla podstatně náročnější a že jsme v tom samém roce ještě uspořádali Avalcon Speciál, byl až na počet účastníků Eurocon ve všech parametrech rozsáhlejší. Mohu zapomenout i na to, že Istrocon pořádá komerční subjekt za účelem propagace svého knihkupectví. Mohu zapomenout na to, že evidentně část z hlasujících pro Istrocon na něm ani nebyla. Ale nemohu zapomenout na to, že POPRVÉ za třicetiletou historii Euroconů se Eurocon konal v České republice a přesto nedostal ocenění, které by si pořadatelé za stovky a tisíce hodin práce pro Fandom a fanoušky rozhodně zasloužili více, než kdokoliv jiný.
V 11.30 začala diskuse o místě podzimní porady. Návrh náš - Chotěboř s Avalconem Speciálem, proti němu možnost někde v Třebíči, případně Pohoda v Březové. Přihlásil jsem se o slovo a prohlásil, že stahuji kandidaturu, že končím veškeré aktivity ve prospěch Fandomu, jehož někteří členové podléhají osobní nevraživosti vůči mě a nedokáží objektivně zhodnotit obrovský význam a přínos prvního Euroconu. Prohlásil jsem, že hodláme vystoupit z Fandomu a že končím účast na poradě a odjíždím. Prohlášení poslané na konferenci SF klubů na Pandoře je přiloženo.
Odešel jsem na oběd. Pagi se byl zeptat na Parcon, slíbil jsem dokončení příprav a konání Parconu dle plánu. Poškodili bychom tradici, fanoušky a sebe, takže Parcon bude. Nicméně nehodlám udělat cokoliv navíc kromě poskytnutí času a místa pro Slavnostní večer Čs. F.
U oběda, který mi zrovna nechutnal, ačkoliv byl chuťově dobrý, mě postupně navštívilo ještě několik lidí. Nemohl jsem odjet, protože jsem měl chvíli předtím panáka a tak jsem ještě chvíli pracoval na notebooku, ale většinu času jsem diskutoval s lidmi, nejvíc s Mirkem Dvořákem, Šimonem, Egonem a dalšími.
S pomocí argumentů vzneslých v diskusi jsem si ujasnil, že nelze být zároveň úspěšný a oblíbený, že nelze chtít jakoukoliv, i sebemenší změnu v uvažování části členů Fandomu, že nelze měnit tuto skupinu socialisticky smýšlejících přátel měnit na moderní organizaci, nelze neschopným nutit postupy schopných, nelze od téměř nic nedělajících chtít pochopení a uznání pro dříče. Čs. fandom se u mě jako organizace definitivně shodil a já si uvědomil, že už nestojím o uznání lidí, kterých si nemohu vážit. Ve Fandomu je i nadále řada lidí, kterých si vážím celkově nebo v jednotlivých oblastech jejich činnosti. Ve Fandomu jsou lidé, jejichž názor mě zajímá a zajímat bude, ale nehodlám si ničit nervy skupinou jako celek. SFK Avalon i já pojedeme po své linii, budeme pracovat pro fanoušky, budeme dále spolupracovat a rozvíjet spolupráci s jednotlivci i kluby.
Cestou domů jsem se ještě zastavil v Novém Bydžově u Janiny babičky, kde zrovna Jana i s maminkou byly na návštěvě a pak už jsem přijel do Prahy.

Prohlášení SFK Avalon:
SFK Avalon se cítí poškozen současnou atmosférou a praxí v Československém Fandomu, kde mezi zástupci SF klubů převládají osobní nevraživosti a zákulisní boje nad objektivitou a pragmatickým přístupem a rozhodl se na protest proti tomu odstoupit z jednání Jarní porady s úmyslem ukončit veškeré aktivity ve prospěch Československého Fandomu a vystoupit z něj. O ne/vystoupení z Čs. Fandomu rozhodne hlasování členů SFK Avalon na schůzce 25.4.
SFK Avalon dokončí přípravy a realizaci Festivalu Fantazie Parcon-Avalcon, protože předání zodpovědnosti za Parcon by negativně poznamenalo úspěch tradiční akce, spokojenost fanoušků a práci náhradních pořadatelů. SFK Avalon děkuje za dosavadní a vítá další spolupráci s aktivními jednotlivci a kluby, rozhodně chce pokračovat i nadále v této spolupráci i ve svých aktivitách ve prospěch fanoušků fantastiky a Ligy Podpory Neofanů.
Důvod protestu:
Zástupci 31 SF klubů hlasovali na Jarní poradě o udělení ceny Ludvík za zásluhy ve prospěch Fandomu a fanoušků za uplynulé období. SFK Avalon byl v uplynulém roce pořadatelem prvního Euroconu v České republice (poprvé za 30 let), Euroconu, který se velmi vydařil, přivedl do Chotěboře dosud největší množství fanoušků fantastiky v Česku (1300), představil 250 pořadů a 125 projekcí, několik premiér včetně divadelní hry "Stráže, stráže", 2 předpremiéry filmů, více než 10 zahraničních hostů, více než 150 zahraničních fanoušků. Příprava Euroconu zahrnovala komplexní služby včetně zajištění dopravy, stravování, několika typů ubytování. Zahrnovala přípravu speciální brožury a SF CD-ROM s mnoha informacemi o Čs. fandomu do bohatých materiálů. Pořadatelský klub věnoval přípravě Euroconu několik tisíc hodin bez nároku na odměnu a další hodiny věnoval přípravě Avalconu Speciálu v témže roce.
Dle názoru Václava Pravdy, zástupce SFK Avalon na Jarní poradě, bylo hlasování ze strany části hlasujících poznamenáno osobními důvody, neobjektivně posoudilo významný přínos Euroconu pro Čs. Fandom a fanoušky a propagaci fantastiky, nebralo na zřetel mnohonásobně vyšší rozsah Euroconu, komplikovanější a náročnější přípravu a práci dobrovolníku ani nekomerční charakter Euroconu v porovnání s vítězem hlasování.
Ing. Václav Pravda
SFK Avalon Chotěboř
www.festivalfantazie.cz
Praha 12.4.2003
 
k ZA 34
k Reportážím
k ZA
na start