AVALCON SPECIÁL 2002

Václav Pravda

 

    

Avalcon Speciál, který proběhl 27.-29.12. v Chotěboři, tradičně v kulturním domě Junior, měl být pohodovou akcí s programem sestaveným z výběru programu Euroconu. A jaký byl doopravdy?
Avalcon Speciál byl skutečně výjimečný con, pro mě osobně. Byl to totiž con, na kterém jsem většinu času strávil s přáteli v debatách, nehonil se za problémy, nemusel zvyšovat hlas na pořadatele ani účastníky. Tři přednášky jsem už také dlouho na žádném conu nenavštívil. Myšlenka uspořádat con z výběru programu Euroconu se podle všech 180 účastníků osvědčila. Povánoční termín v zasněžené Chotěboři se jistě řadě lidí nehodil, ale ani s našimi zkušenostmi jsme si netroufli zkrátit čas mezi ohlášením akce a její přípravou. Jenže jsme nepřipravovali tuto akci proto, abychom na ní měli co největší počet účastníků, ale proto, abychom si ji všichni užili v maximální pohodě, s co nejmenšími zádrheli. Je pravda, že díky základní myšlence byla příprava relativně jednoduchá, ale jen pro toho, kdo má sehraný tým pořadatelů, kteří už cony "umí" a "kulturák" znají a vědí, co a jak v něm připravit.
Prezence začala v pátek včas ve slíbených 14 hodin, program v 16 hodin projekcí záznamu divadelní hry Muži ve zbrani a v 17 hodin už začala první přednáška. Ve 20 hodin pak na zahájení zaznělo pár slov o Euroconu, pár informací k Avalconu Speciálu, nesměla chybět projekce krátkého filmu O statečné kačence aneb Krčma hrůzy, účastníky jsem přivítal i informacemi o plánech na letní Festival Fantazie Parcon-Avalcon. Program končil v neděli v 16 hodin.
Materiály byly obohaceny třemi čísly Pevnosti, ubytování se dostalo na všechny, v KD (kromě doby příjezdu, kdy se dveře netrhly) i v hale nebylo chladno. Stravování zajišťovala restaurace Panský dům. Jedinými drobnými vadami na kráse conu se tak stalo neuveřejnění kompletního programu předem na webu, ke kterému došlo vinou špatné komunikace s externím webmasterem, a na všechny účastníky se nedostaly placky, za což se omlouváme. V porovnání s náročností celé přípravy a s tím, jak se con povedl, jde myslím o nepodstatné detaily.
Program neburcoval k rannímu vstávání ani nevedl k ponocování, došlo pouze k minimálním změnám, ačkoliv by se dalo čekat, že nemoci a obtížná doprava v zimním období povede k výpadkům na poslední chvíli. Celkem 50 pořadů běželo ve třech přednáškových liniích, jedna linie byla věnována videu (přes 20 projekcí) a jedna hrám, ať už stolním v čajovně nebo PC hrám na 4 počítačích zapojených v síti. Přednášející řadu svých přednášek vypilovali, přednesli jejich nové verze, několik přednášek bylo úplně nových.
Anotace všech přednášek i sestavení programu najdete na stránkách www.avalcon.cz, nebudu se tedy rozepisovat o všech, jen zmíním některé. Úplnými novinkami oproti Euroconu byla například přednáška Jany Ehlerové, jedné z pořadatelek tábora a bitvy u Wothanburgu, přednáška Miloše Ferka o amuletech starých Slovanů, blok tematických splatterových videoprojekcí s komentářem Silvera, vyprávění s projekcí fotografií Pavla Kotena o jeho dobrodružstvích v Himalájích, vyhlášení (připravil Jan Vaněk jr.) výsledků ceny Koniáš za nejhorší překlady, přednáška a výstava obrazů malíře a ilustrátora Kerima Braika, autorské čtení nové povídky Ondřeje Neffa, přednáška o vztahu Stanislava Lema a virtuální reality od Ondreje Herce nebo velmi zajímavá přednáška o budoucnosti rozhlasového vysílání, kterou přednesl Ruzbeh Oweyssi, intendant regionálního vysílání Českého rozhlasu, tedy člověk maximálně zasvěcený vzhledem ke svému postavení ve vrcholovém managementu Č. rozhlasu.
Český rozhlas Region 87,9 byl opět mediálním partnerem akce a pan Petros Martakidis z jihlavského studia si opět zaslouží díky za pomoc. Na Parcon je domluvena další spolupráce a tak se můžete těšit na živé vysílání přímo z kulturního domu. Budoucnost rozhlasového vysílání ju nás i ve světě je v digitalizaci a Český rozhlas se na ní připravuje, aby splnil podmínky Evropské unie. Ovšem Český rozhlas se stejně jako Česká televize na digitalizaci připravuje s nadšením, na rozdíl od komerčních televizí, protože díky svým obrovským archivům dokáže připravit několik programů navíc, například čistě sportovní a čistě kulturní kanál. Třeba se dočkáme i TV kanálu, který bude fantastice věnovat větší pozornost. Digitalizace totiž přinese podstatně větší možnosti. Se stejnými prostředky a menšími týmy bude možné vysílat podstatně více programů, vysílače, které jsou dnes schopny pokrýt jeden okres, pokryjí celý kraj s nižší spotřebou energie, malé vysílače budou sloužit větší regionalizaci vysílání a lidé si z rádia budou brát mnohem více informací o jejich bezprostředním okolí, což je to, co je zajímá, jak potvrzují celosvětové trendy. Pan Ruzbeh Oweyssi nás přesvědčil, že rádio není mrtvá technologie a že má své nezastupitelné místo i v budoucnosti.
Pohodu dotvářela všude přítomná vůně svařáku a mojí mámě děkujeme za 8 plechů výborného štrůdlu. I my pořadatelé jsme si odpočinuli a nabrali síly na přípravu letního Filmového Festivalu Fantazie a Festivalu Fantazie Parcon-Avalcon 2003.
 
k ZA 35
k Reportážím
k ZA
na start