Oprava Hubbleova kosmického dalekohledu

Ladislav Pátek

 

    

    Poslední expedice raketoplánu Endeavour v rámci mise STS-61, která proběhla na sklonku roku 1993, představovala dosud nejkomplikovanější opravářskou záležitost, jakou kdy astronauti v kosmickém prostoru museli provést. Na jejich zásah netrpělivě čekali hvězdáři celého světa, protože šlo o družicovou observatoř Hubble Space Telescope (HST).
    HST byl vynesen do vesmíru raketoplánem Discovery 24.4.1990. Krátce po uvedení do provozu se však ukázalo, že vinou vadného měřícího zařízení ve výrobním závodu bylo hlavní zrcadlo dalekohledu chybně vybroušeno. Objevila se u něj kulová aberační chyba, takže optický systém se nedal přesně zaostřit. Pro odstranění vady byl připraven soubor malých, přesně vybroušených zrcadel, který měl posloužit jednotlivým přístrojům na dalekohledu jako "brýle". Kromě optické vady zrcadla se krátce po uvedení do provozu objevil další konstrukční nedostatek : panely slunečních baterií se při přechodu ze světla do stínu pokaždé rozkmitaly a tím pravidelně porušovaly stabilitu HST v prostoru. Větší nároky na stabilizační systém zřejmě způsobily rychlé vyřazení tří ze šesti úhloměrných gyroskopů. Další drobné závady se vyskytly na elektronické výbavě HST.
    Úkolem opravit dalekohled byla pověřena velmi zkušená skupina sedmi astronautů. Čtveřice astronautů vybraná pro montážní práce nacvičovala ve velkém vodním bazénu WETF, celkem asi 700 hodin. V říjnu 93 proběhlo ve VAB zkompletování družicového stupně a pak již následovala krátká po- zemní cesta na rampu 39A.Technici ale zjistili, že v "bílém pokoji" v obslužní věži jsou zbytky jemného písku po právě ukončené opravě rampy. Celkové znečištění mělo takový rozsah, že vedení kosmodromu raději rozhodlo použít rampu 39 B. Poprvé v celé historii raketoplánu se již připravený družicový stupeň přesunul z jedné rampy na druhou. Start byl stanoven na 1.12.1993, ale povětrnostní podmínky si vynutily přerušení startu do druhého dne. Po bezproblémovém startu a obvyklých prověrkách palubních systémů začalo stíhání HST.
    Druhý den letu byl věnován přípravě "nádobíčka" pro výstup do kosmického prostoru.Třetí den letu byl HST dostižen a zakotven na montážní plošinu v nákladovém prostoru. Následoval předběžný průzkum dalekohledu kamerou. Potvrdilo se, že jeden z panelů slunečních baterií je dvakrát přelomen.
    5.12. byly první dvojicí montérů vyměněny tři vadné gyroskopy včetně elektroniky. Druhý den se druhá dvojice zaměřila na sluneční baterie. Celou poškozenou baterii (180) kg pak astronautka Thorntonová pustila do atmosféry a s pomocí kolegy Aberse na její místo připevnila kazetu s novým svinutým panelem. Druhá baterie byla rovněž vyměněna a přivezena na Zem pro prozkoumání vlivu kosmického prostoru na materiál. V úterý 7.12. vystoupila opět první dvojice Musgrave a Hoffman kvůli výměně staré širokoúhlé planetární kamery za modernější typ s korekční optikou. Kamera (280 kg) musela zapadnout na své místo s milimetrovou přesností. Celá výměnná operace trvala 2,5 hodiny. Dalším úko- lem druhé dvojice bylo vymontovat ze služebního úseku dalekohledu vysokorychlostní fotometr HSP (221 kg) a místo něj usadit modul COSTAR s korekční optikou. Bednu velikosti telefonní budky (290 kg) usadili astronauti na kolejničky a jediným zatlačením celé zařízení zapadlo na místo. Astronauti ještě opravili palubní počítač BF-224, který potřeboval nový koprocesor. Abers tímto výstupem překonal rekord v kumulované délce výstupu do vzduchoprázdna. Poslední vycházku absolvovali opět Musgrave a Hoffman. Vyměnili ovládací elektroniku slunečních baterií a poté instalovali záložní zdroje elektrické energie pro spektrometr s vysokou rozlišovací schopností. Po této montáži přišlo na řadu vyklopení slunečních baterií.
    Oprava byla dokončena a HST byl devátý den letu vypuštěn na oběžnou dráhu. Zkoušky ukázaly, že všechna zařízení pracují bez závad. Také korekční optika fungovala podle předpokladů a pořízené fotografie byly mnohem ostřejší. Desátý a jedenáctý den letu byl snímkován povrch Země a raketoplán Endeavour přistál 13. prosince. Let trval 10 dní, 19 hodin a 59 minut a přišel na 629 mil. USD.
 
k obsahu ZA 5
na Vesmírnou Odyseu
ke Zbraním Avalonu