Recenze
 

 

NOVA
    Knihu jsem četl relativně v klidu, tudíž chaos rozhovorů a střepů děje přičítám skutečně knize a ne mému čtení.
    Kapitán LorqVanRay, zástupce jedné z nejbohatších rodin vesmíru se snaží dosáhnout cíle a zároveň pomsty. Jeho postava je dost neuchopitelná, jakoby na okraji autorova zájmu, ačkoliv víte, že on by měl být ten hlavní hrdina. Daleko větší prostor je věnován posádce a postavě potulného hudebníka Myšky, jehož vzal Lorq také na rozhodující cestu za získáním velkého množství illyria, které potřebují všechny přístroje na známých planetách. Lorq se snaží illyrium najít ve vybuchující nově, což se mu nakonec podaří, zároveň se zabitím jeho nepřátel. Lorqovi se snažili v cestě zabránit Prince a Ruby Red, příslušníci dalších bohatých rodin. zajímavé je, že obě strany se vždy střetávají osobně, nepoužijí svůj majetek a moc ve svém boji. Žádní najatí vrahové, jedy, zbraně, pasti, nic takového. Být tento způsob použitý v jiné knize, působil by hodně nepravděpodobně a pitomě. Tady ne.
    V průběhu knihy se útržkovitě dozvídáme i o pozadí akce, o civilizaci, hlavních hrdinech. Nova rozhodně není oddechové čtení a její obtížnost mne trochu znechutila. A nevěřte textu na zadní straně obálky
* * * VP Samuel R. Delany - Nova (Laser 1994)

 

Chvalozpěv na co?
    Nejdřív zhodnotím celou knihu. Možná, že pro SF roku 1960 byl Chvalozpěv na Leibowitze natolik důležitou knihou, že se oprav-du stal mezníkem, jak se píše na zadní straně obál-ky loňské laserovské předvánočniny. Ale pro mne znamená hlavně něco jiného. Prokousávání nud-nými pasážemi debat různých mnichů a čtení o církvi. Přitom církev jako organizaci a způsoby prosazování cílů nesnáším v jakékoliv podobě. Také to pro mne znamená, že se mám v posta-vách jednotlivých hrdinů ztotožňovat s cíly a my-šlenkami, se kterými většinou hluboce nesouhlasím. V tomto ohledu se kniha opravdu vymyká doposud přečteným (a že jich bylo !). zatím jsem se ztotožnil s myšlenkami a názory většiny hrdinů většiny románů SF. Byly si totiž většinou podobné bez ohledu na druh SF, o tom ale někdy příště v samostatném rozboru. Souvislost mezi lodí na obálce a dějem knihy mi ovšem unikla.
    Celou knihou přes několik staletí prolíná jediná zábavnější postava, stařec, který čeká na Toho Pravého. (Mimochodem - nedočká se.) V první části knihy je bratrem Francisem za podivných a později nepříjemnosti přinášejících okolností objeven pozůstatek dob minulých. Během dalších let se jedná o uznání svatosti Leibowitze, patrona Francisova řádu. Řád shromažďuje memorabilia - střepy vědomostí naší civilizace, která se zahubila jadernou válkou a prošla staletími ničení, smrti a zapomnění. První část je dost nezáživná. Sice uvede do autorova světa, ale vzhledem k tomu, že ho stejně v další části opustíme, je zbytečně rozvleklá.
    Ve druhé části už shromažďování pokročilo natolik, že je možné i praktické využití technických "objevů". Také se začínají formovat první státní útvary a objevovat první velké ozbrojené konflikty, boj o moc a další zla minulé civilizace. Tato část se mi líbila nejvíc.
    Ve třetí části už putují vesmírem kosmické lodě, jaderné zbraně jsou opět v pohotovosti. Konflikty mezi státy přerostly v celosvětové, vylétly první rakety. Svět čeká na další reakci mocností. Novou úlohou řádu sv. Leibowitze je vyslat raketu k vzdáleným hvězdám a planetám a dát tak šanci začít znovu. No a pak lidstvo zase zničilo svět.
* * VP Walter M. Miller jr. - Chvalozpěv na Leibowitze (Laser 1994)

 

Fantasy ani špetka
    není opravdu v knížce Mika Resnicka - Dobrodružství, ačkoliv nakladatelství Polaris se snaží v kupci vzbudit dojem, že kupuje fantasy román. Vzbudilo ho i ve mně a tak jsem utratil skoro zbytečně 76,- korun. Skoro proto, že jako humoristická knížka v dávno již minulé edici Čtení na dovolenou by mne zaujala a pobavila. Zbytečně vzhledem k tomu, že kromě SF a fantasy nekupuji prakticky nic až na pár vybraných titulů, a mezi vybrané tituly by opravdu Dobrodružství nepatřilo.
    Dobrodruh, podvodný kněz Lucifer Jones se nenuceně pohybuje Afrikou a páchá jeden podvod za druhým. Někdy úmyslně, jindy se stane sám obětí většího podvodu, ale vždy najde cestičku, kterou vyklouzne se zdravou kůží i z velkých problémů. Na sebe navazující povídky se čtou dobře, ale fantasy prostě nejsou. Dokonce nejsou ani tajemné nebo fantastické. Takže pokud se chcete pobavit, čtěte, pokud chcete fantasy, zapomeňte a pořiďte si raději něco jiného. Pochybuji, že i ostatní díly Jonesova dobrodružství, které Polaris chystá, budou fantasy a tak mohu s klidným svědomím slíbit své hubené peněžence, že touhle sérií ji zatěžovat nebudu.
nehodnotím VP Mike Resnick - Dobrodružství (Polaris 95)

 

Překvapení
    mne čekalo v knížce Žoldnéř od neznámého mi autora. Sci-fi je hlavně perfektní obálka a pak už jen zmínky o kosmických lodích a planetách, jinak celá knížka je vyprávěním o vojenském umu plukovníka Falkenberga. zaměníme-li planety za kraje a kosmické lodě za klasičtější dopravní prostředky, máme před sebou vojenský román. Plný strategie, taktiky, politiky. Ale jestli je to mou současnou vojenskou službou nebo něčím jiným, líbil se mi. Marná sláva, ukazuje politiky tak, jak si je i já představuji a pozadí jejich rozhodnutí vykresluje se vší nechutností osobních zájmů a nečestnosti. Popis operací, kterými plukovník nejprve shromáždil a vycvičil žoldnéřský pluk po svém vyhazovu z pravidelné armády, je báječný. Báječné je i uplatnění pluku v jednotlivých akcích. Jednou z nich je udržení vlády na jedné planetě po odchodu vojsk Kondominia, což je románový ekvivalent vojsk OSN. Další akcí je boj hájící zájmy osídlenců planety Washington proti jiné žoldnéřské jednotce najmuté Franklinskou konfederací, rozšiřující své teritorium. Oba tyto boje jsou úspěšné, ale to není jediný důvod proč se mi kniha líbila. Další je v tom, že Falkenberg prosazuje zájmy oprávněné většiny, a peníze hrají roli hlavně zabezpečovací, zatímco politici Kondominia prosazují zájmy úzkých skupin a peníze hrají roli hlavně mocenskou.
    Rád si koupím i další díly dobrodružství plukovníka Falkenberga.
* * * * VP Jerry Pournelle - Žoldnéř (United fans - Poutník 1995)

 

Znechuťte si sci-fi
    Přesně to, co si neznalí věci představují pod pojmem sci-fi a přesně to kvůli čemu sci-fi odsuzují, je shrnuto v této knížce.
    zadní strana obálky vyloženě lže. Doplňování prázdných stránek nebo stránek s opakující se ilustrací do knížek, které by jinak zřejmě nepřekročily rozsah sešitu Rodokapsu.
    Mělké popisy, nevěrohodný děj.
    Nepravděpodobné jednání pochybných a naprosto plochých postav.
    Vraždící mimozemšťané s nepřemožitelnou technikou.
    Hrdinka, která se skoro vůbec aktivně neúčastní děje a nechává se vláčet rozhodnutími jiných, která si neví rady ani sama se sebou, natož s něčím jiným.
    Typické seriálové zakončení, které nechá rozpracované (spíš rozfušované) všechny otázky.
    Obálka je efektní, to je fakt.
    Takhle nějak budu asi psát já, jenže drzost to vydat mít nikdy nebudu. (Jen ve fanzinu, to zas tak velká drzost není. Snad).
1/2 VP Wolfgang Hohlbein - Charity, Nejlepší žena Space Force ( MOBA 1995)

 

Kočka, která prochází zdí
    Autor se zde pokusil spojit některá předchozí díla a vystupují zde postavy známé z "Měsíc je drsná milenka" (Manuel Davis, Hazel), z "Metuzalémovy děti" (Lazarus Long) nebo z "Cizinec v cizí zemi" (Jubal Harshaw) a další. Spolu s hlavními hrdiny tohoto románu se scházejí ve vesmíru, jehož "časová osa je kolmá" na náš vesmír. Podle mého názoru ale kvalit jmenovaných románů nedosahuje.
    Hlavním hrdinou je plukovník Colin Cambell (jedno z jeho mnoha jmen), bývalý elitní voják, a jeho přítelkyně Gwen. Čtenář bude překvapen, kdo vlastně Gwen je. Román začíná tím, že si neznámý muž objednává u Cambella vraždu a je při tom v plné restauraci sám zabit.Cambell začne pátrat po jeho totožnosti a zjistí, že se ocitl v podivné hře, ve které je jeho život bezvýznamná položka a proto uniká s již manželkou Gwen za dramatických okolností z orbitální stanice na povrch Měsíce. Ale ani zde jej nečeká klidný život.
    Lze říci, že tato část knihy je perfektní ukázkou Heinleinova svižného vyprávění a čte se velmi snadno.Ovšem pak jej autor začal spojovat s dalšími romány (za účelem zničení ja kýchsi zloduchů v jiném vesmíru) a chvílemi se mi to zdálo dost šílené (bohužel ne tím správným způsobem). Přesto si myslím, že román za přečtení stojí. Škoda, že And Classic nevydali dříve "Cizince". Přece jenom je lepší se sezná mit s Jubalem Harshawem v "jeho" základním románu a pak teprve číst dílo navazující.
* * * 1/2 Pavel Koten Robert A. Heinlein - Kočka, která prochází zdí ( And Classic 1995 )

 

Cizinec v cizí zemi
    Na obálce knihy je napsáno, že se jedná o nejčtenější science fiction všech dob. Původně jsem to považoval za reklamní trik, ale po přečtení věřím, že je to možné. Kniha je napsána tak, že se musí líbit i lidem, kteří normálně sci-fi nečtou.
    Setkáváme se zde s Michaelem Valentinem Smithem, který se narodil během první pozemnské expedice na Mars, ale který byl vychovám v marťanské kultuře, jež je založena na zcela odlišných základech než pozemská kultura. Neznají pojmy jako peníze, vlastnictví, neumějí lhát a přetvařovat se. Naopak uznávají lásku a úctu k moudrosti ("staří") a umějí "sdílet vodu" a "grokovat".
    Michael je při druhé expedici přivezen na Zem, a protože díky svým rodičům vlastní obrovský majetek (např. společnost ovládající přepravu mezi Zemí a Měsícem), je ihned vystaven vlivu lidí, kteří chtějí využít jeho naivity a obrat jej. Mezi nimi je i generální tajemník OSN. Navíc je Michael podle jistého soudního precedensu vlastníkem Marsu. Naštěstí pro něj je zde jeden novinář, který je zvyklý do všeho šťourat a spolu se svou přítelkyní jej unesou. Další velmi důležitou postavou je dr. Jubal Harshaw. Ten poskytne Michaelovi útočiště a navíc jej díky svým právnickým schopnostem dokáže ochránit a ještě jej "zaučí" na pozemský způsob života. Michael se pak pokusí vytvořit na Zemi lepší společnost.
    Román je velmi pěkný a až na některé filosofické pasáže čtivý. Navíc má pěknou obálku. A Jubal je stejně nejlepší!!!
* * * * 1/2 Pavel Koten Robert A. Heinlein - Cizinec v cizí zemi ( And Classic 1995 )

 

Dveře do léta
    Tento román má pro změnu udvedeno na obálce, že se jedná o nejčtenější Heinleinovo dílo! A opět to nemusí být nepravdivé. Je to sice uplně něco jiného než "Cizinec", ale opět skvělé. Řekl bych, že dokonce plynulejší a stravitelnější.
    Hlavním hrdinou je Daniel B. Davis a jeho kocour Pet. Dan je velmi šikovný kon- struktér, který využije znalostí načerpaných ve vojenském výzkumu a spolu s přítelem Milesem si založí firmu na výrobu univerzálních domácích pomocníků. Bohužel je natolik zabrán do své práce a natolik důvěřivý, že se jeho spo- lečníkům podaří jej vytlačit z vedení firmy. Proto se rozhodne nechat se zmrazit a uniknout do budoucnosti. Před tím ale chce ještě své bývalé přátele trochu znervóznět a proto je navštíví. Od této chvíle se děj ďábelsky rychle rozeběhne, ale více již prazrazovat nebudu. Snad jen to, že je zde velmi pěkná časová smyčka.
***** Pavel Koten Robert A.Heinlein - Dveře do léta (Laser 95)

 

Důvěrně známé
    mi připadaly povídky Clarkovy sbírky. Takovýmito povídkami začal můj zájem o sci-fi, fantasy a vůbec SF. Čtivé povídky jsou samozřejmě dobře napsané a přinášejí trochu nostalgie. Přitom z nich neční naivita, jako z mnoha starších povídek. Nepřekvapí ničím novým, koneckonců jsme se už mohli s některou setkat dříve, ale to není důvod, proč bych měl váhat s koupí této knížky. zajímavé je číst povídky, které se později staly námětem pro romány (Hlídka, Strážný anděl).
    Povídky jsou uvozeny Clarkovými komentáři o vzniku. V úvodu celé knížky Clarke vypráví o svém směřování ke sci-fi spisovatelství. Na závěr mohou začínající spisovatelé porovnat zde otištěnou synopsi románu „Zpěv vzdálené Země“ s vlastním románem.
* * * * VP Arthur C. Clarke - Hlídka (Knižní klub 1994)

 

Myslete potichu,
    protže nevíte, který telepat vám naslouchá. Joh Brunner napsal čtivou sci-fi knížku, která je o dost živější, než stejné téma v Solverbergově románu. Vyhrabat se doslova ze sraček je výkon.
* * * 1/2 VP John Brunner - Telepat (AFSF 95)

 

Další ne-fantasy
    Saukendar se po střetu s mocenskou klikou uchýlil do ústraní. U mistra s chtěla vyučit řada žáků, ale teprve úsilí jednoho ho přesvědčilo, aby se stal učitelem. Vztah, který se vyvinul mezi učitelem a žákem - dívkou Taizu rozhodně není jednoduchý, ale vyburcoval mistra k návratu mezi lidi a dokonce k návratu do boje a politiky. Celý příběh se odehrává v civilizaci velmi blízké staré Číně, což má své zvláštní kouzlo. Fantasy chybí.
* * * * VP C.J Cherryh - Paladin (Návrat 1995)

 

Sci-fi počtení,
    Tajné mise ještě tajnějšího agenta, který není zahrnut v datech Centrální databanky.
* * * 1/2 VP Roger Zelazny -Mé jméno je legie (Aradan 95)

 

Bludný kořen
    jsem nepřekročil a šťastně jsem splnil úkol, který jsem přijal od umírajícího trpaslíka Biglega. Musel jsem v hrozném Černolese najít topůrko a hlavici válečného kladiva trpaslíků, které jediné sjednotí trpaslíky v boji proti jejich nepřátelům. Čekala mne samozřejmě slušná odměna a tak jsem neváhal. No a na několikerý pokus jsem objevil tu správnou cestu, našel součásti kladiva a donesl je do vesnice trpaslíků.
    Knihra je opět na slušné úrovni, nepamatuji si na žádné chyby, snad jen - určitě by mi mělo být umožněno se posilnit, např. při nočním odpočinku, ale skoro nikde není na jídlo vyhrazen čas. Plánek si není potřeba kreslit, ale samozřejmě pomůže. Překreslil jsem ho a tady ho máte. Je na něm i vyznačena nejlepší cesta, ale co musíte kde udělat a kde co najdete už neprozradím. Mapka je opravdu jen pro zoufalce, kteří zabloudí i ve vlastním bytě.
* * * * VP Jan Livingstone - Prokletý hvozd (3.knihra) ( Perseus 1995 )

 
k obsahu ZA 8
k Recenzím
ke Zbraním Avalonu