Recenze
 

 

Přečtěte si    
    Tato kniha stojí za podrobnější rozbor, pokud ho budu schopen.
    Děj se odehrává ve dvou časových liniích, které se pravidelně střídají. Jedna zahrnuje vývoj hlavního hrdiny od dětství do dospělosti. Z období dětství a puberty jsou vyhmátnuty jen klíčové okamžiky, důležité pro pochopení pozdějšího jednání. Dospívání je popsáno pečlivěji a z popisu se dá pochopit charakter i činy hlavní postavy. Vybraná období dospělosti směřují postupně až k vlastnímu začátku knihy, k začátku druhé časové linie. Obě linie mají mnoho společného. Jsou proloženy filozofickými úvahami a politologickými diskusemi o výhodách kapitalizmu, komunizmu či socializmu a anarchie. Vypadá to nudně, že? Taky to nudné je. Ale právě jen na místech politologických diskusí, které by bylo užitečné zkrátit, protože jinak poměrně nebohatý děj, plynoucí v poklidném tempu, uvázne občas na mělčině a jen odstrkáván čtenářovýma očima, popoběhne kupředu. Kdo ale je zvyklý na poklidnější tempo, může v této knize nalézt zalíbení, tak jako já například v Řece zmrtvýchstání od Farmera nebo v drakenském cyklu (KDY MIMOCHODEM VYJDE BÍLÝ DRAK !?!?!). Také si dovedu představit, že by byly zkráceny některé scény - například opětovné shledání s přítelem s dětství. Teprve ve druhé polovině se děj druhé - současné linie rozeběhne, ale každé prostřídání s linií minulou přinese klopýtnutí. Myslím, že jiné rozvržení by bylo knize k prospěchu. Děj by mohl plynout normálně, v současnosti. První linie by mohla být trochu oživena, působí trochu neskutečně a druhé by prospěla kompaktnost. Ale to jsou jen takové nápady.
    Planetární systém Tau Ceti tvoří planeta Urras s obrovským měsícem Anerresem - rovněž obydleným dobrovolnými vyhnanci stejné víry, kteří během několika generací vybudovali na základě svého učení fungující svět. Chudý a čím dál více chybující, ale fungující. Komunikace mezi oběma planetami spočívá pouze v letech náklad-ních raket, pár dopisech mezi vědci. Žádná větší výměna informací, spolupráce. Je ale skupina lidí, kteří chtějí změny. Hlavním představitelem je doktor Shevak, významný fyzik, který pracuje na teorii, která by mohla přinést nový druh pohonu nebo alespoň okamžitou komunikaci s dalšími planetárními systémy vzdálených hvězd - terranským a hainským. Druhá časová linie popisuje přílet Shevaka na Urras a jeho život a práci tam. Ale ani Urras není bezchybný a jeho státy s různými politickým systémy jsou nejednotné. A-Io, kde Shevek přistál, ryze kapitalistický systém v prvním stádiu, čeká na dokončení teorie, Anarre-sané vyčítají Shevekovi zrádcovství, ale Shevek je všechny převeze a postaví tak základ pro nový vývoj vztahů mezi Urrasem a Anarresem, Terrou, Hainem. První časová linie se vrací k popisu událostí a vývoje, které přivedly Shevaka až k touze změnit svoji společnost a dosáhnout pevnějšího spojení s Urrasem, popisuje vývoj Shevekových názorů a jeho střety se vznikající byrokracií na původně anarchistickém Anarresu. Při čtení cítil místy určitou nevěrohodnost, ale to je asi tím, že jsem při prvním čtení člověk nebyl schopen proniknout do anarreské filozofie.
    Recenze na druhý díl "Brány z Ivory" vyčítala Bauerovi humpoláckou a necitlivou úpravu obálky. Také u této knížky by neškodilo ubrat barev v nadpisu. Nejsou to ojedinělé případy a pomalu si začínám myslet, že Bauer, ačkoliv malovat umí, nemá cit pro grafickou úpravu obálky.
* * * 1/2 VP Ursula K. Le Guinová - Vyděděnec - Laser 95

 

Více Amberu!
    Vyšla publikace popisující a zobrazující hrad Amber a jeho okolí. Mapky a popis vybavení pokojů doplňuje přehled sourozenců a dokonce zobrazení jejich karet! Dozvíte se i něco o Vzoru a Logrusu a pár zajímavostí o kultuře, náboženství, obchodu apod. Jenže informací je málo, nejsou nijak podrobné, malby karet jsou černobílé a tak nepotěší tak, jak by mohly.
* * * * VP Roger Zelazny + Neil Randall - Hrad Amber (Mustang)

 

Temné temno
    zadní strana obálky slibuje temnou fantasy s temným koncem a stylová malba na přední straně to potvrzuje. V recenzi v Ikarii je uvedeno, že s tou temnotou to není zase tak žhavé, ale to bude tím, že recenzent nepochopil konec knížky nebo mu to, že jeden Temný pán je nahrazen dokonce hned dvojicí Temných pánů, připadá jako dobrý konec. To už si ale promítá zkušenosti z našeho reálného světa do knížky.
    Král čarodějů spolu se známou bojovnicí Maeve se postavili proti Temnému pánovi, který tyranizoval své poddané a okupoval nová území. Obě strany byly podporovány bohy, knížka zastřeně, i když asi bez úmyslu, popisuje běžné praktiky ve světě politiky - touhu po moci, nastrčené figurky, které mohou jet jen ve vytyčených kolejích a po splnění úkolu jsou zapomenuty, intriky, zradu, násilí, vydírání, aroganci, neschopnost. Temné není vyprávění samo o sobě, ale to co popisuje a to, že to některým lidem určitě ani temné nepřijde. Bohužel je ale příběh popisován toporně, nudně a neuměle, i když to bude také asi chyba překladu, protože také použití příliš mnoha moderních slov a divných větných spojení tomu napovídá. Gradace napětí pokulhává a pointa je průhledná. Také několik chyb a logických nesmyslů knížku shazuje. Například ve fantasy by se podle mého neměla objevit znalost atomů a uvažování a struktuře časoprostoru, když je někdo nesmrtelný, tak by neměl být každou chvíli na pokraji smrti, jako král čarodějů by měl umět opravdu čarovat a měl by být trochu chytřejší a rozhodnější. Tak jako už u několika knížek (Heinlein) mne i tady napadlo, že by to stálo za přepracování.
* * 1/2 VP Russell Blackford - Pokušení krále čarodějů (Magnet-Press 1995)

 

Příliš vzdálený světu
    je autor ve své sbírce povídek, kterou vydalo zase nějaké nové nakladatelství, které ještě slibuje knihu Já, Asimov - Paměti. Edici řídí Ondřej Muller (dříve WS)
    Jednotlivé povídky nejsou až na výjimky příliš sci-fi, spíše příběhy se záhadou nebo i jen tajuplné, jeden z příběhů je dokonce snem. Fuj. Také slovník myrinštiny jen plní stránky. Více mne zaujal jen FOAM, Jeden den v životě galak- tické říše (připomněl mi Asimova a Nadaci), Otázka života a smrti. Všechny příběhy, kromě trochu jiného úhlu pohledu a sexu nic novějšího nepřinášejí. Jenže Aldissův úhel pohledu je téměř nudný a sex samoúčelně vulgární. Kdyby takovéto povídky napsal někdo úplně neznámý, pochybuji, že by většina z nich vůbec vyšla. Kde je sakra Nonstop, Skleník, Druhý ostrov doktora Moreaua a snad ještě Temné světelné roky ?
* * VP Brian Aldiss - Příliš vzdálený svět, Arcadia 95

 

Potěšilo mne,
    když jsem zahlédl známé jméno autora mého oblí-beného Kedrigerna. Ve sbírce povídek se také jednou s Keddiem setkáte, ale jinak má každá povídka jiné hrdiny a prostředí. Fantasy i sci-fi. Kromě třech povídek, vůbec poprvé publikovaných právě v této knize!, jsou zde přetištěny povídky z amerických časopisů. Třináctka tady není nešťastné číslo, protože všechny povídky jsou zábavné. Obzvlášť se mi líbily tři verze známé bajky, pak Kamenná kůže, zaměstnanci ze záhrobí, Tři přání, které už u nás vyšly dříve, pochopitelně Kedrigern coby prodavač deště a Kouzelné zrcadlo. Moc se mi nezamlouvala úprava obálky, ale to je u mne normální.
* * * * VP John Morressy - Trocha práce vznešeného druhu - Polaris 1995

 

Nenápadná
    a až nenápaditá obálka drobné laserovské knížky za dlouho neviděnou cenu 50,- Kč vypráví o odvaze muže, který se chce vypravit kosmickou lodí na vzdálenou planetu kolonizovanou lidmi, ačkoliv již existuje teleportační přenos. Jenže ten je jen jednosměrný, alespoň podle vyjádření koncernu spravujícího tento nový a výhodný způsob transportu. Hlavní hrdina Rachmael podezírá koncern z úprav zpráv vysílanách zpět na Zemi a ačkoliv je koncernem sám pronásledován, chystá se s pomocí jedné organizace přijít podvodu na kloub. Nakonec je úspěšný, i když jinak, než zamýšlel.
    Dobře se to čte, nápad je dosatečně silný, postavy jsou vykresleny přesvědčivě. Fakt.
* * * * VP Philip K. Dick - Neteleportovaný muž, Laser 19957

 

Mohlo se stát?
    Protože tahle kniha byla rozebrána podrobněji ve dvou SF časopisech, jen stručně:
    Popisuje boj dvou inteligentních ras - ještěrů a lidí na prehistorické Zemi. Hlavní hrdina Kerrick prodělal zajetí u ještěrů a využívá svých znalostí k boji proti nim.
    Přes tloušťku nenudí, zajímavé a dobře roz- i do- pracované nápady, minimum chyb a nelogičností na první pohled zřejmých, doplňky.
    Snad jen schopnosti některých uměle zmutovaných organizmů, které využívají ještěři, jsou přehnané. Občas jednoduchá psychologie postav a příliš moderní uvažování Kerricka.
* * * * 1/2 VP Harry Harison - Na západ od ráje, Laser 1995

 

Je skvělá.
    Série Nadace dostala další a asi nadlouho poslední injekci v podobě knihy A zrodí se Nada-ce. Mám rád Nadaci a doufám, že jako Conana si vzala do pera pěkná řádka autorů, i příběhy Henriho Seldona a jeho Nadace budou mít pokračování, předkračování nebo mezikračování.
    Hari Seldon pracuje se svým týmem na zdokonalování základních principů psychohistorie a na jejich přípravě pro praktické použití. Říše se rozpadá a známky jejího rozkladu jsou vidět na každém kroku. (Mimochodem, podle Asimova je tedy i logicky v rozkladu i naše společnost, protože příznaky jsou totožné. Bylo by načase pomýšlet na založení Nadací. Je ale dost mrzuté. že Země je pro tento účel příliš malá a příliš ohrožená a do vesmíru se zatím běžně nelétá.) Psyhohistorie nebo spíš to, co si pod tímto pojmem představují, začíná zajímat, hned několik skupin lidí, které začnou svádět boj o ovládnutí Hari Seldona. Hari se vyhne nástrahám a završí své dílo předáním jeho pokračování do správných rukou a také pokynem k založení Druhé Nadace. Knížka není čtením pro akcemilce, ale je přesně tím, co čekají milovníci Nadace.
* * * * 1/2 VP Isaac Asimov - A zrodí se Nadace, AND Classic 1995

 

Knihra
    Než jsem stihl vydat toto číslo za, vyšla další knihra nakladatelství Perseus, takže úplně aktuální recenze není, ale měla by pomoci porazit ještěřího krále. zaznamenal jsem heslovitě a napřeskáčku několik postřehů ze hry, které jsou užitečné, ale jeden ze záznamů jsem ztratil, takže postřehů není tolik. Úplně nejdůležitější je, aby sis vzal na začátku hry lektvar života, protože staminy ti budou hrozně ubývat. Tato knihra je proto trochu náročnější, což je dobře, ale uhrát se dá. Pamatuji si na jedinou chybu - v odkazu 94 chybí možnost odejít, ačkoliv je logická, nemusíš přece jen zkoumat předměty.
    Tvým úkolem je porazit ještěřího krále a ochránit tak pobřežní rybáře od výpadů králových vojáků z ostrova, osvobodit vězněné trpaslíky. Rady : otevři pirátskou truhlu, nesedej na kořeny velkého stromu, až porazíš lovce lebek nechoď na západ, dej starci jídlo, nejez houby podobné mušlím, dotkni se zeleného krystalu na mýtině, nebojuj s 5 Pygmeji, neber stopaře na vor, ochutnej karmínové plody, jídlo z pytle schovej na později, v podzemí nechoď na odkaz 39, nelez do vrtu, nezkoumej vejce u sírového jezírka, máš-li na obličeji červený prášek - zvol u šamana zkoušku strachu, neosvobozuj starce v cele, seber rezavý nůž v mučírně, pij vodu z láhve ze sudu, ochutnej světle zelenou pastu, sežeň si opičku, vem si červené boty, neber si prsten a nepij z lahvičky, nedívej se do měšce, čaroděje hledej na hoře, nesahej pod kámen, sežeň si pírko z racka, neklekej k poraženému králi, ani se k němu neotáčej zády, půlskřetovi řekni heslo Cože?, neútoč na šamana, atd.
* * * * VP Ian Livingstone - Ostrov ještěřího krále, Perseus 95

 

Česká novinka
    Koupil jsem si knihu s jednoduchou, černobílou obálkou s červeným názvem, přesto poutavou. Přečetl jsem ji a tady je můj verdikt. Nic pro sci-fisty. Je to dobré, ale sci-fi je jen jedna povídka (ta se mi opravdu líbila), jinak čtete jen něco mezi hororem, fantasy a tajemným příběhem ve dvou dalších povídkách. Ostatních 6 povídek jsou příběhy vycházející z reality a ačkoliv jsou dobře napsané a zajímavé, dokonce i trochu burcující, vzhledem ke své převaze posouvají sbírku jinam, než na pulty SF a fantasy knihkupectví.
* * * * VP Hynek Hlaváček - Kruté hry, R3 1995

 

zaprášená
    Ačkoliv podle zadní strany obálky má být právě tato knížka nejhodnotnější ze série příběhů před Nadací, nemyslím si to. Asimova mám rád, ale prvních padesát stránek jsem se marně snažil uvěřit hrdinům a jejich chování. I pozdější přerod hlavního hrdiny Birona z hlupáčka do excelentního logika a chytrolína mi přišel divný. Pak jsem nasál atmosféru a trochu se to zlepšilo. Jenže ne dost. I když se každou chvíli mění černé na bílé a naopak a děj se tím zamotává, připadají mi řešení příliš jednoduchá, náhody příliš velké a konec příliš dobrý.
    Pro časté zvraty se děj nedá vystihnout jednou dvěma větami bez přílišného zjednodušení, ale protože lze předpokládat, že Asimovovi fanoušci si knihu stejně přečtou, bude stačit toto: Biron Farill, syn rančera popraveného Tyranty - vládci systému osídlených planet, hledá cíl pro své další putování. Najde jej v objevení utajené planety povstalců, kteří se již dlouhé roky připravují na vzpouru proti Tyrantům. Nakonec najde planetu, najde i lásku a pohádky je konec.
* * * VP Isaac Asimov - Hvězdy jako prach, AF167 95

 

Bratři
    Přečetl jsem si toto vskutku literární a o nesrozumitelnější normálnímu čtenáři dílo a prohlašuji : „Uznávám to a oceňuji, ale nelíbí se mi to. Je to totiž příliš skutečné, příliš pravdivé a hlavně takové, jaké by to opravdu bylo. A takové věci já nechci číst, protože mi úplně stačí, že o nich něco tuším.
* * * * VP Jan Jam Oščádal - Bratři, Altar 1995

 

Jednou větou

Dobit
    Hlavním hrdinou je jeden z nejlepších počítačových kovbojů Bilbo Sáček, který je ale již na odpočinku. V podstatě proti své vůli je zverbován SW agenturou s krycím názvem Trpaslíci a jeho úkolem je rozbití ochranného programu. Tento program zvaný Drak střeží velice cenné informace jednoho průmyslového koncernu. Při cestě do svého nového působiště je Bilbo unesen konkurenční skupinou Zlobrů a zde zasahuje šedá eminence celého příběhu - zkušený softwarový pirát Gandalf. Na jedné ze svých výprav sítí narazí na mladého, nadějného kovboje Gluma, od kterého získá krycí program - tzv. Prsten. Při hledání přístupových hesel a kódů k Drakovi se Bilbo potká mimo jiné s Meddědem (umělá inteligence) a svede několik zajímavých soubojů například s Elfy.
    Na knize je vidět, že se jedná o prvotinu autora v oblasti kyberpunku a některé silně naturalistické scény mohou odradit zejména mladší čtenáře. Sice je zde několik zajímavých nápadů, ale kniha jako celek působí dost neuspořádaně. Rozpracuje-li autor své nápady na větší plochu a svým příběhům přidá více pesimismu, máme se v budoucnu určitě na co těšit.

Stephen King - Running Man Převyprávění nočních můr Bena Johnsona
Brian Aldiss - Nonstop SF román z prostředí benzínových pump.
Harry Harison - První planeta smrti Techno román o výstavbě celoplanetární márnice
Roger Zelazny - Pán světla Román s prvky SF o šíleném elektrikáři
David Edings - Pěšec proroctví Fantasy román o nebezpečných hráčích šachu
Vilma Kadlečková - Stavitelé věží Volné pokračování fantasy románu D. Edingse z prostředí šachového turnaje od domácí autorky
R.A Heinlein - Měsíc je drsná milenka Trochu sado, trochu maso z futuristické produkce erotických nakladatelství
Douglas Adams - Sbohem a dík za ryby SF román o posledních rybářích na naší planetě
Terry Pratchett - Magický prazdroj Trochu samoúčelný reklamní počin známého pivovaru ve fantasy stylu.
Piers Anthony - V náruči zelené matky Příručka radící co dělat, když nám začnou rodiče fotosyntetizovat.

 
k obsahu ZA 9+10
k Recenzím
ke Zbraním Avalonu